Új Eb-győztes: CR nélkül is megcsinálták a portugálok!

Portugália első nagy futballsikerét ünnepelheti, miután válogatottja az házigazda otthonában, Párizsban tudott nyerni hosszabbítás után a vasárnap esti Eb-döntőben. CR7 már az elején lesérült, de a torna talán legszervezettebb csapata a cserecsatár Éder 109. percbeli villanásának köszönhetően révbe ért.

Labdarúgó Eb 2016, döntő
Portugália-Franciaország 1-0 - hosszabbítás után
Párizs, Stade de France, vezette: Mark Clattenburg (angol).

Portugália: Rui Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - Renato Sanches (Éder, 77.), William Carvalho, Adrien Silva (Moutinho, 67.) - Joao Mário, Cristiano Ronaldo (Quaresma, 25.), Nani. Szövetségi kapitány: Fernando Santos.
Cserepad: Anthony Lopes, Eduardo, R. Carvalho, Vieirinha, Danilo Pereira, Eliseu, Bruno Alves, Moutinho, André Gomes, Éder, Rafa Silva, Quaresma.

Franciaország: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Pogba, Matuidi, Sissoko (Martial, 110.) - Griezmann, Giroud (Gignac, 77.), Payet (Coman, 58.). Szövetségi kapitány: Didier Deschamps.
Cserepad: Mandanda, Costil, Jallet, Rami, Mangala, Digne, Schneiderlin, Kanté, Cabaye, Martial, Coman, Gignac.

G.: Éder (109.)

Sárga lap: Cédric (34.), Mário (62.), Guerreiro (95.), William Carvalho (98.), Fonte (119.), Rui Patrício (120.), ill. Umtiti (80.), Matuidi (97.), Koscielny (107.), Pogba (115.)

Portugália a mostani Eb előtt nem számított nagyágyúnak, ennek megfelelően csak a második leggyengébb csoportharmadikként evickélt tovább az egyenes kieséses szakaszba - igaz veretlenül.

Csak később derült igazán fény arra, mekkora tartása is van a Fernando Santos kapitánysága alatt összecsiszolt, összehangolt gárdának, amely innentől kezdve összesen egy gólt kapott a viadalon, miközben öt találatát öt különböző játékos szerezte.

Extraklasszisa, Ronaldo korai sérülése sem vetette vissza őket, hiszen a gépezet működött, és gond nélkül féken tartotta a világbajnokverő franciákat az első félidőben.

Az utolsó bő húsz percben már a szerencse is kellett: az amúgy kiváló formában lévő Rui Patrício  esélytelen lett volna Griezmann fejesénél és a legvégén Gignac közeli lövésénél, ha kicsit pontosabb a célzás.

Santos meglepőt húzott, beküldte a tétmeccsen korábban egyszer sem eredményes befejező csatárt, Édert a középpályán zakatoló Renato Sanches helyére, amivel felkavarta az állóvizet. Éder már egy fejessel, és egy szabadrúgás kiharcolásával is kellemetlenséget okozott a hosszabbításban, de tartogatott még valamit a franciáknak: egy gólt, amely 22 méterről született, és amely kisvártatva a győztes futballnemzetek sorába emelte Portugáliát.

PERCRŐL PERCRE:

23:45.

122.: VÉGEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!  PORTUGÁLIA ELSŐ NAGY FUTBALLSIKERE: EB-ARANY!

• Cristiano Ronaldo az első félidő közepén kiszállt sérülés miatt, de nélküle is megcsinálták az Eb-házigazda ellen!
• A cserecsatár Éder döntött a 109 percben a franciák ellen.
• Portugália mindössze egyszer nyert a rendes játékidőben az Eb-n, és így is elverekedte magát a trófeáig.
• A magyar válogatott korábban, a csoportkörben akár ki is ejthette volna a későbbi Eb-győztest.
• 1975 után verték újra a portugálok a franciákat.
• A háromszoros aranylabdás CR7 először nyert trófeát válogatott mezben, és egyértelmű favorit az idei Aranylabdára.
• Három portugál játékos egy évvel a vesztes U21-es Eb-finálé után győztes lett a felnőtteknél (Guerreiro, William Carvalho, Joao Mário).

121.: Beszorul Portugália, Martial lövése vágódott le a falról egy perccel a vége előtt!

120: Kettő perc.

115.: Pogba-sárga.

110.: Csere: Sissoko helyett Martial.

!!!!!! Portugália-Franciaország 1-0, Éder, 109.p. !!!!!! - tisztára játszotta magát mezőnyben, és 22-ről beküldte a jobb alsóba!

107.: A bíró szerint Koscielny kezezett a 16-os előtt, szabadrúgás befelé és sárga! Guerreiro a kapufára tekert 26-ról!!!

104.: Quaresma csavarta be a szögletet, Éder fejese Llorisról jött vissza!

98.: Újabb portugál sárga, William Carvalho buktatta Comant.

97.: Matuidi taszajtotta meg Édert, ez is sárga.

95.: Guerreiro-sárga visszarántásért.

90+3.: Vége a rendes játékidőnek! NULL-NULL.

90+2.: Gignac fordult be emberrel együtt, de a rövid alsó helyett a kapufát találta telibe!

86.: Gignac lőtt blokkba 18-ról.

84.: Sissoko ágyúzott 25-ről, Patríciónak kellett oldalra tenyerelnie, aztán egy Sissoko-fejes után begyűjtötte a labdát a kapus.

80.: Umtiti-sárga.

79.: Nani lecsúszott beadását kellett kiütnie Llorisnak, a kipattanót Quaresma ollózta kapura... Llorisé a labda!

77.: Csere: Renato Sanches helyett Éder. Giroud helyett Gignac.

75.: Giroud fordult kapura, csak Rui Patrício állt vele szemben, de belelőtte 14-ről!

68.: A friss ember Coman igyekszik, de nagyon lecsúszott a lábáról a lövés.

67.: Csere: Adrien Silva helyett Moutinho.

66.: Bal oldali beadás után Griezmannról ezúttal lemaradtak, ötről fejelt centikkel a rövid sarok fölé! Az eddigi legnagyobb helyzet!!!

62.: Mário-sárga.

60.: Érdekesség, hogy a tavalyi U21-es Európa-bajnoki ezüstérmes, a németeket az elődöntőben 5-0-ra verő portugál csapatból hárman is itt vannak a kezdőben a felnőtt Eb fináléjában is (Guerreiro, William Carvalho, Joao Mário).

59.: Griezmann lövése lassult le Cédric lábán, és lett könnyű zsákmány Patríciónak.

58.: Csere: Payet helyett Coman.

56.: Mário kanyarintott be balról, Umtitinek kellett kibólintania.

54.: Pogba kísérletezett, átlövése jócskán elkerülte a kaput.

52.: A meccs eddigi legjobbja, Pepe vágta ki Sissoko beadását.

46.: Folytatáááááás!!!

45+2.: Vége a félidőnek. Jól semlegesíti a franciák játékát a portugál csapat, amely korán elveszítette csodafegyverét, CR-t.

45.: Quaresma és Sissoko ütközött, lent maradtak, de szerencsére tudják folytatni.

45.: Kettő perc.

40.: Pepe szállt bele Payet lövésébe, majd kifejelt egy beadást.

38.: Adrien Silva cselezte ki magát a lövőhelyzetből, aztán Guerreiro átlövésébe léptek bele, szöglet.

34.: Cédric-sárga.

33.: Sissoko fordult le a védőjéről, rászúrta balról, 14-ről, Patrício zárta a szöget.

30.: Újabb Sissoko-vágta után Griezmann rúghatott szögletet jobbról, tisztázott a masszív portugál védelem.

25.: Ronaldo visszatért, de nem tudja folytatni. Csere.

17.: Ronaldo fájlalja a térdét, Quaresma melegít.

10.: Payet löbbölt be váratlanul, Griezmann fejese a léc alá tartott, de Rui Patrício kiszedte! Payet-szöglet után Giroud célzott fejjel kapura, simán fogta a kapus.

7.: Pogba szólózott, Griezmann éles szögből lőtt, lecsúszott.

6.: Sissoko 18-ról kapásozott a lelátóra.

4.: Cédric 50 méteres labdáját vette le Nani, és egy pattanás után erőből lőtt, pár méterrel fölé!

21:01. A portugálok kezdték.

20:55. Érkeznek a játékosok a Stade de France-ban!

Hiányzók:
-

Forma összehasonlítása (a legutóbbi 20 meccs alapján):
PORTUGÁLOK
Portugália - Zölf-foki szigetek 0-2, bar.
Portugália-Wales 2-0

A portugálok hét meccs óta veretlenek, csak a tétmeccseket figyelembe véve 2014 szeptembere óta nem veszítettek, és legutóbbi 10 Eb-mérkőzésükön nem találtak legyőzőre.

Franciaország-Németország 2-0, Eb

A franciák tavaly november óta veretlenek, és két éve nem veszítettek el tétmeccset.

Statisztika
Egymás elleni mérleg: 18 francia győzelem, 1 döntetlen, 5 portugál siker
Egymás elleni gólmérleg: 49-28 a franciák javára.
Egymás elleni tétmeccsek:
1984-es Eb-elődöntő: Franciaország-Portugália 3-2 - h.u.
2000-es Eb-elődöntő: Franciaország-Portugália 2-1 - h.u.
2006-os vb-elődöntő: Portugália-Franciaország 0-1

A franciák utolsó négy meccsüket rendre nyerték, és 1975 óta nem kaptak ki a luzitánoktól.

Legutóbb tavaly szeptemberben találkoztak egymással a felek Lisszabonban barátságos meccsen, ahol Mathieu Valbuena kései góljával nyertek a gallok.

Ronaldo nyilatkozata:

Hiszem, hogy Portugália megnyeri első trófeáját - Ronaldo

Franciaország harmadik Eb-címéért száll csatába vasárnap este hazai közönség előtt a Stade de France-ban, ahol a Cristiano Ronaldóval fémjelzett Portugália viszont története első nagy sikerét érné el. Az egymás elleni mérleg is a galloknak kedvez, ugyanakkor figyelmeztető jel a számukra, hogy a luzitánok legutóbbi tíz Eb-meccsükön nem veszítettek a rendes játékidőben. Kövesd élőben a fejleményeket velünk!