EURO 2012: spanyol tripla, vagy olasz dupla?

Ma este eldől, hogy Spanyolország válogatottját koronázzák-e meg harmadjára, avagy Olaszország nemzeti csapata kerül-e be a duplázók közé. Az eddigi Eb-döntőkön nem mindig az esélyesek nyertek, ez kiderül összeállításunkból.


Vasárnap a címvédő Spanyolország, illetve Olaszország játssza a lengyel-ukrán közös rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság döntőjét, a két csapat eddig 26-szor találkozott egymással, melyeken 8 olasz, 7 spanyol siker mellett 11 döntetlen született. Amennyiben Spanyolország nyer 1964 és 2008 után, akkor utoléri Németországot az Eb-k történetének élén harmadik végső diadalával. Két győzelmet tud felmutatni Franciaország, míg Olaszország mellett egyszeres Eb-győztesnek mondhatja magát az azóta megboldogult Szovjetunió és Csehszlovákia, valamint Hollandia, Dánia, és Görögország is.

Az Eb-döntők  2 perc 16 másodpercben:



1960. Szovjetunió

Az 1960-as labdarúgó-Európa-bajnokság döntője volt a legelső finálé az Európa-bajnokságok történetében, melyet a párizsi Parc des Princesben rendeztek 1960. július 10-én. A döntőben a Szovjetunió és Jugoszlávia találkozott. A mérkőzést a szovjet válogatott nyerte 2–1-re, így ők lettek az akkor még Európai Nemzetek kupájának nevezett versenysorozat legelső győztesei.



1964. Spanyolország

A döntőben a címvédő szovjetek már a hatodik percben hátrányba kerültek a spanyolokkal szemben, ám két perccel később sikerült egyenlíteniük. A madridi Santiago Bernabéu stadionban helyet foglaló nyolcvanezres nézősereg a 84. percben robbant, amikor a házigazdák megszerezték a győzelmet érő gólt, Marcelino révén.



1968. Olaszország

Az Eb-történelem ezen stádiumában a hazai pálya szerencsét hozott, a római Stadio Olimpicoban rendezett döntőben Olaszország Jugoszláviával csapott össze, és bár az első mérkőzésen 1-1-es döntetlen született, az újrajátszott meccs az olaszok 2-0-ás sikerével végződött.



1972. NSZK


A brüsszeli Heysel stadionban lejátszott döntőn a nyugatnémetek simán elporolták a szovjeteket, Müller duplájának, és Wimmer góljának köszönhetően.



1976. Csehszlovákia

A rendes játékidő 2-2-es döntetlent hozott Csehszlovákia, és a címvédő NSZK csapatai között. A hosszabbításban nem esett gól, a büntetőpárbajt pedig Panenka szemtelen tizenegyesével akkori északi szomszédaink nyerték.



1980. NSZK

Zsinórban harmadszor játszott döntőt az NSZK, és a németek lettek az EB-történelem első duplázói, Hrubesch két góljával felülmúlták Belgium nemzeti tizenegyét a Rómában megrendezésre került fináléban.



1984. Franciaország

Otthon, édes otthon, a franciák ötvenezer néző előtt, hazai pályán 2-0-ra győzték le a spanyolokat, Platini és Bellone góljával, a jelenlegi UEFA-elnök találata emlékezetes körülmények között született, a szabadrúgásból leadott lövés Arconada kapus hasa alatt vánszorgott be a kapuba.



1988. Hollandia

Gullit, Van Basten, Rijkaard, ezt a triót lehetetlen elfelejteni. Van Basten meglőtte az Európa-bajnokságok legszebb gólját, Hollandia pedig legyőzte a szovjeteket, és bajnoki címet ünnepelhetett Münchenben.



1992. Dánia

A "strandpapucsos" dánokról szólt ez az Európa-bajnokság, akik a polgárháború sújtotta Jugoszlávia kizárása miatt indulhattak el a kontinenstornán.Schmeichelék a csoportmeccsek után előbb Franciaországot intézték el, majd általános elképedésre büntetőkkel verték a címvédő hollandokat, a döntőben pedig meglehetősen simán győzték le a németeket.



1996. Németország


"Football comes home", azaz a "futball hazatért", hangoztatták az angolok, némi nagyképűséggel az Eb-szlogent. Az Eb hazatért, a trófea nem annyira, hiszen az angolokat az elődöntőben kiverték az ősi rivális németek, akik a döntőben aranygóllal a cseheket is legyőzték, így háromszoros Európa-bajnokok lettek.



2000. Franciaország

Az olaszok 94 percig Eb-győztesnek hihették magukat Rotterdamban, ám a hosszabbításában jött Wiltord, és az élettől is elvette az itáliai csapat kedvét, Így nem csoda, hogy Trezeguet a 103. percben káprázatos góllal a győzelmet is megszerezte a franciáknak, az azóta szerencsés kézzel eltűntetett aranygóllal.



2004. Görögország

A világ labdarúgást szerető közönsége azóta sem tudja megérteni és feldolgozni, hogy miképp fordulhatott elő, hogy a görög válogatott Európa-bajnokságot nyert. A hellének hat csapatnak hét gólt rúgva intézték el a portugáloknak azta kétes hírnevet, hogy az Európa-bajnokságok történetében az első olyan csapat lehettek, akik házigazdaként bukták el a döntőt.



2008. Spanyolország


Minden idők legunalmasabb Európa-bajnokságán a spanyol válogatott Torres góljával győzte le a németeket, az akkori csapatból mindössze négyen nem szerepelnek a jelenlegi spanyol csapatban.

Videók