EURO 2012: íme a csoportkör álomcsapata

Szerkesztőségünk - részben az uefa.com-on található statisztikákra alapozva - összeállította az Eb-csoportkör legjobb csapatát. Rendhagyó módon egy bónuszjátékos is helyet kapott, így összesen 12 labdarúgó alkotja a képzeletbeli csapatot.


Véget ért a labdarúgó Európa-bajnokság csoportköre, mi pedig az uefa.com statisztikájából kiindulva összeszedtük azt a 11+1 labdarúgót, aki szerintünk a legjobb teljesítményt nyújtotta az elmúlt két és fél hétben.

Kapus

Gianluigi Buffon, Olaszország

A talján csapatkapitány és Iker Casillas közt gondolkoztunk, ám Buffonnak több dolga volt, mint spanyol kollégájának, így rá esett a választásunk. Az olaszok három meccsen két gol kaptak, a stabil védekezés - és a magabiztos Buffon - pedig továbbjutást ért az itáliaiaknak. A negyeddöntőben jöhet az immáron már Wayne Rooney vezette Anglia.

Védők

Alvaro Arbeloa, Spanyolország

A spanyol szélsőhátvéd sallangmentes, hibátlan védőjátékkal hívta fel magára a figyelmet, ráadásul a támadásokba is eredményesen tudott bekapcsolódni. Arbeola a Real Madridban látott formáját mentette át az Eb-re, ez pedig óriási öröm lehet a spanyol szurkolóknak.

 

Mats Hummels, Németország

A Borussia Dortmund hátvédje alapember volt a bajnoki címet nyerő német csapatban, és most a válogatottban is elképesztően magabiztos. Ha kell, támad, ha kell, fejel, a saját kapuja előtt a légtér ura, ráadásul lábbal is nehéz megverni. Könnyen lehet, hogy a németek az elkövetkezndő tíz évre megtalálták középhátvédjüket.

 

Pepe, Portugália

Hol van az elmebeteg, mindenkit lerúgó, kötekedő, reklamáló Pepe, akit a Real Madridban láthattunk? Nos, sehol. A portugál védő szenzációsan játszik, már gólt is szerzett, meghatározó embere az ibériai csapatnak. Ha mindig így játszana (és viselkedne), valószínűleg sokkal többen kedvelnék.

 

Michal Kadlec, Csehország

A Bayer Leverkusen védőjéről tudtuk, hogy van, azt azonban nem tudtuk, hogy ennyire jó. Bár az első meccsen az oroszok ellen egy négyest kapott az általa vezetett védelem, az azonban sokat elmond, hogy a csehek végül továbbjutottak, az oroszok pedig búcsúztak a tornától...

 

Középpályások

Claudio Marchisio, Olaszország

Andrea Pirlóval az oldalán veretlenül lett bajnok a Juventussal, majd az Eb-n is parádézik, és a másodvirágzását élő Pirlóval együtt a középpálya urai. Mindezt mi sem bizonyítja jobban, hogy még a spanyolok ellen is többször előfordult, hogy percekig az olaszok kezében volt az irányítás - ez erősen köszönhető a 26 éves játékos agresszív labdaszerzéseinek és remek helyezkedésének.

 

Andrea Pirlo, Olaszország

Claudio Marchisióval az oldalán veretlenül lett bajnok a Juventussal, majd az Eb-n is parádézik a másodvirágzását középpályás. Mindezt mi sem bizonyítja jobban, hogy még a spanyolok ellen is többször előfordult, hogy percekig az olaszok kezében volt az irányítás - ez erősen köszönhető a 33 éves játékosnak, aki amellett, hogy az olasz válogatott esze, és remekül szervezi a támadásokat, a védekezésbe is besegít, ráadásul már szabadrúgásból gólt is szerzett. Az angolok számára az ő semlegesítése lehet az üdvözülés egyik formája a negyeddöntőben.

 

Václav Pilar, Csehország

A Viktoria Plzen középpályásaként vitézkedő játékosra még időben, télen lecsapott a Wolfsburg, és milyen jól tette! A szélsőről eddig nem nagyon tudtuk, hogy a világon van, az Eb-n azonban eddig rúgott két góljával főszerepet vállalt abban, hogy a csehek ott vannak a legjobb nyolc között. Remekül pótolja Tomas Rosickyt, egyértelműen ő a torna egyik nagy felfedezettje - többek között válogatottbeli- és klubcsapattársával, a szintén két gólos Petr Jiracekkel együtt. Most azonban csak egyikük fért be a csapatba.

 

Andres Iniesta, Spanyolország

A Barcelonában látott tili-tolit természetesen a barcások tudják a legjobban, közülük is kiemelkedik szervezésben a 2010-es vb-döntő hőse, Andres Iniesta. Ugyan most gólt még nem szerzett, gólpassaz már van, és egyébként is most őt érezzük jobb formában, őt éerzzük hasznosabbnak, mint az Eb-passzkirály Xavit, aki azonban talán kevesebb "clutch pass"-t, azaz olyan kulcsfontosággú labdát ad, amiből, vagy ami után két további passzal közvetlen gólhelyzet alakul ki.

 

David Silva, Spanyolország

Ugyan ő nem barcelonai, de a parádés manchesteri szezonja után itt az Eb-n is remekül játszik, a spanyol támadások egyik legmeghatározóbb figurája, aki - amint azt az írek ellen láttuk - ha kell, a támadásbefejezéshez is nagyon ért. Fényes övő áll előtte, és könnyen lehet, hogy ő lesz az, aki a vb-n Iniesta volt. Azaz a spanyol hős.

 

Támadó

Mario Gomez, Németország

Szintén nagyszerű szezon után érkezett az Eb-re, és egyelőre itt is parádézik. Három meccs, három gól, lábbal és fejjel is tarhatatlan, vérbeli befejezőcsatár, aki kiszorította Miroslaw klosét a kezdőcsapatból. Láttuk már balbekk helyén is védekezni ezen az Eb-n, így nem lehet mondani, hogy csak áll elől és várja, hogy a társak a fejére rúgják a labdát. 

 

 

Plusz egy fő

Zlatan Ibrahimovic, Svédország

Bár a svédek kiestek a csoportkör után, nem lett volna szép dolog kihagyni Zlatan Ibrahimovicot az álomcsapatból. A svéd óriásnak végre volt kedve a válogatottban is focizni, két gólt szerzett, "hamis tizesként", azaz visszavont ékként is remekül helyt állt, nagyszerű tortnát zárt, a legkevésbé rajta múlt, hogy a svédek kiestek.

Videók