NB I: Muszbek Mihály a magyar labdarúgás csődjét jósolja

Muszbek Mihály sportközgazdász szerint a csapatok hatmilliárdos veszteséget termeltek a labdarúgó OTP Bank Ligában, amely így a csőd felé halad.


"Soha ilyen rossz gazdasági évet nem zárt még klubszinten a magyar futball, mint a 2012-es: eddig nem látott méretűre nyílt az olló a kiadások és a bevételek között. A tizenöt csapatra - ennyi adott le mérleget - vetített négymilliárdos veszteség nem fejezi ki a valóságot pontosan, mert a klubok bevételének több mint harmada nem üzleti alapú, hanem a tulajdonosok által betett pénz. Így a klasszikus német számolás szerint viszont a ligának közel hatmilliárdos a deficitje" - mondta Muszbek Mihály a DIGI Sport Reggeli Start című műsorában pénteken.

Megállapítása szerint üzletileg az MTK a bajnok, amely a pályán negyedik lett, büdzséje szerint viszont csak 11. a mezőnyben. Gazdasági szempontból kiválóra értékelte még a Haladást, viszont rendkívül gyengén szerepelt túlköltekezés és eredmény viszonyában az Újpest és a Diósgyőr.

"Sajnos a sokat dicsért Ferencváros is a gyengébb hatékonyságú klubok közé tartozik, négy év alatt 3 milliárd veszteséget csinált, ezzel a Győrrel együtt mindegyik évben toronymagasan deficitesek voltak" - mondta Muszbek, aki hozzátette, a második legmagasabb jegybevétel a Ferencvárosé, de ez is mindössze 94 millió forint. Ebben a Videoton az első 144 millióval, amiben a nemzetközi meccsek is benne vannak.

A tévés jogdíjak nagyjából egyforma elosztását nem gondolja igazságosnak, mert van mérkőzés, amit négy és félszer többen néznek, mint egy másikat. Nézettségben a Fradi nagyon magasan vezet, a másodikhoz képest is 40 százalékkal többen kíváncsiak a meccseire a szakember szerint.

Muszbek arról is beszélt, hogy egy klub kiadásainak 70-75 százaléka a munkabérből adódik. Úgy véli, ahhoz képest, hogy 11 játékos van a pályán, egy átlagos magyar klubnál több mint száz ember kap fizetést, vagyis 1500 ember él főállásban a magyar NB I-ből. Ezt túl soknak tartja a teljesítményhez képest.

"Van olyan ember, aki 1 milliárd 420 millió forint készpénzt tett bele egy magyar futballcsapatba! De a többi tulajdonos is jellemzően 200 és 600 millió között tett be: minden focistafizetés harmada ezekből a pénztárcákból vagy állami forrásból származik" - jelentette ki Muszbek, aki annak a véleményének is hangot adott, hogy nagyon hiányzik a magyar labdarúgás üzleti bevételei közül a neveléssel, játékoseladással szerzett pénz. Hozzátette, 15 csapatból mindössze három volt képes külföldre eladni játékosokat, őket is szerény összegekért.

A volt ligaelnök adatai alapján játékoseladásban a Videoton vezet, ám a "fehérváriak is importált focistákat exportálnak újra feljavítva". Elmondta, hogy az elmúlt években Simon Ádám volt az egyetlen komoly távozó, aki 900 ezer euróért kelt el, majd egyetlen percet sem játszott külföldön.

"Milyen piacot teremt egy játékos, aki egyetlen passzt sem adott 300 millió forintért? Ne örüljünk annak sem, ha a külföldön helytállni képtelen focistáink hazajönnek sztárocskának, keveset nyújtva itthon is" - jelentette ki a közgazdász.

Szintén negatívumként említette, hogy az NB I teljes játékosállományának 31 százaléka idegenlégiós, miközben Horvátországban ez az arány 12, Szerbiában 17 százalék. Amit pozitívnak tart, hogy "van látható tisztulási folyamat, kifehérednek a pénzek". Ám szerinte a klubok változatlanul, sőt egyre inkább erejükön felül költekeznek.

"Semmi nem indokolja, hogy a liga 16 milliárdos bevételével szemben ekkora veszteséget csináljon. Minden forint, amit focistára, mezre, pályára költenek 40 százalékban hitelből, kölcsönből származik" - mondta Muszbek.

Videók