Ilyet még mi sem éltünk át - Őze Tibor

A szegedi Grosics Akadémia szakmai tanácsadója nyilatkozott a Sport365-nek. Exkluzív interjú.


A koronavírus-járvány a teljes sportéletet átírja. A csapatok eredményességére, edzéseikre is hatással van. Arról, mit okozhat a jelenlegi, hosszú kényszerszünet, a Szegedi Grosics Akadémia szakmai tanácsadójával, Őze Tiborral beszélgettünk. 

Milyen hatással lehet egy sportcsapatra a járvány okozta kényszerszünet? 


Minden csapatra negatív hatással van, az azonban nagy kérdés, hogyan fognak reagálni a szurkolók, a játékosok, a szponzorok és a reklámcégek. Néhány klubnál már csökkentik a játékosok fizetését. Közöttük van olyan, aki belemegy abba, hogy önként csökkentsék a fizetésüket. Abba azonban nem látok bele, hogy Szegeden milyen a pénzügyi helyzet, mekkora a mozgástér.

Hogyan tudja egy edző motiválni a játékosokat ebben a helyzetben?


Nálunk egy portugál edző, Joao Janeiro van, aki napi kapcsolatban van a játékosokkal. Ha egy csapatot én készítenék fel akkor én azzal a felfogással kezdeném el, hogy ez egy szünet, és újraindul a bajnokság. A legutolsó tervek szerint május közepén indulhat újra a bajnokság ami miatt már lehet tervezni. Azonban azt még nem tudni, mikor fog valójában elindulni az NB1. Én most a mentális felkészülésre fektetném a hangsúlyt."

Minden játékosra másképp hat ez a helyzet. Ahol sok idegenlégiós van, ott akad, aki a családjával van összezárva, de egyénileg sem lehet kiszámítani azt, hogy kit mennyire visel meg a bezártság.


Hogyan tudja megtartani egy sportoló most a fizikai állapotát?

Ez még az egyszerűbb dolgok közé tartozik. Az edzéseket már a múlt héten beszüntették. Van egy egyéni edzésterv, ami minden klubnál működik. Nekem egy speciális nyolchetes felkészülési programom van, amit a játékosaim meg tudnak csinálni. Ebben pontosan megvan, hogy mikor milyen jellegű terhelést kell csinálni. Ezt a kluboknál mérik, meg lehet tervezni úgy, hogy a bajnokság esetleges újraindulása esetén a legjobb fizikai állapotba legyenek.

Hogyan oldhatja meg egy csapat edzője a taktikai felkészülést? 

A taktikai résznél ma már le lehet tölteni különböző programokat a számítógépre, és akár egy videókonferencián keresztül látjuk, hogy hogyan edzenek. Ez az időszak nagyszerűen alkalmas arra, hogy a mérkőzéseket visszajátszuk. Ezeket elméletben jól meg lehet csinálni. Sajnos a gyakorlatban nem lehet modellezni, mert nincsenek együtt a pályán. Ezek azonban nagyon fontos dolgok, és több idő jut az otthoni felkészülésre. Ennek minden klubnál meg fogják találni a módját. Sajnos az együtt töltött gyakorlást nem lehet pótolni, Ez egy olyan helyzet, amikor csökkenteni kell a veszteséget, a hasznos tényezőket pedig optimalizálni. 



Őze Tibor (balról a negyedik) korábban a Vasasban is megfordult.

Fotó: Facebook.com/ Vasas Retro

Amennyiben a bajnokság újraindul, ezt úgy képzeljük el mint egy új szezon kezdete?


Abból kell kiindulni, hogy hosszú ideig nem lesznek mérkőzések, még felkészülési találkozókat sem tudunk játszani. Az elképzelhető, hogy közel hasonló állapotba tudjuk hozni, a játékosokat, de ugyanott folytatni, aligha lehet. Ebből a rossz állapotból, a lehető legjobbat kell kihozni. A játékosok fizikailag majdnem optimális helyzetben lesznek, de ugyanabba a formába nem kerülhetnek. Olyan ideális állapot sem lesz, mint amilyen egy normális felkészülés esetén lehetne. 
Ha csapatom lenne, én ezt úgy képzelném el, hogy ez egy hosszúra nyúlt téli felkészülés. Amennyiben nem indul el a bajnokság, akkor a heti terhelést kell modellezni, mintha már menne a szezon. A fizikai, taktikai képzések egész jó hatásfokkal megoldhatók.

Edzőmérkőzések hiányában hogyan hatna egy csapatra a hosszú kényszerszünet. Számítani lehet arra, hogy ott folytatja -e az adott csapat, ahol abbahagyta?

Mivel pályára sem lehet lépni, ezért határozottan nem, a közös gyakorlás hiányát nem lehet mással pótolni. Ezért messze nem lesz ez a felkészülés ideális. A fizikai felkészülés még valahogy megoldható, de a taktikai és a mentális felkészülés abszolút nem oldható meg az általunk kivánt mértékben. Ez azonban a bajnokság versenysemlegességét nem érinti. Biztos, hogy gyengébb szinten lesznek a játékosok, mint a hosszúra nyúlt szezon előtt. Sajnos ide kell még venni a mentális felkészültség hatását, ami mindenkinél különböző.

Borítókép: Facebook.com/ Szegedi Csanád Grosics Akadémia
 

Videók