946 milliós nyereséggel zárt a magyar focipiac, de csak Ciprust előztük meg?

A magyar átigazolási piac is bezárta kapuit egy hete hétfőn éjfélkor. A 2010/2011-es szezonban így a szabályok szerint már nem foroghat a játékostőke, de vajon ki és mennyit költött idén?


A költési lista csúcsán nem más áll, mint a Videoton FC, amely valószínűsíthetően hathatós állami segítséggel komoly büdzsével gazdálkodhat idén, de érdekesség, hogy míg nyáron elköltöttek több mint 640 millió forintot, addig télen egy fillért sem költött átigazolásokra a Videoton.

Télen öt játékos érkezett a csapathoz, de négyen a klub utánpótlásából csatlakoztak az első kerethez, míg a brazil César Augusto Hermenegildo az Atlético Monte Azulból érkezett kölcsönbe.

Nyáron értéksorrendben a következő játékosokra költött tömérdek pénzt a fehérvári klub:

Név: Érték: Eladó csapat:
Gosztonyi András 205 millió forint MTK Budapest FC
Vaskó Tamá 136 millió forint Újpest FC
Martin Kayongo Mutumba 109 millió forint AIK Solna
Mladen Bozovic 109 millió forint Partizan Beograd

Bojan Djordjic

82 millió forint AIK Solna
Dusan Vasziljevics ingyen Újpest FC
Hídvégi Sándor ingyen MTK Budapest FC

Eladási oldalon csak Martin Mutumba hozott bevételt a téli szünetben, mivel visszatért az AIK Solna-hoz. Ugyanakkor már csak 100 ezer eurót kapott érte a Videoton, vagyis fél év alatt 82 millió forint bukott el a klub, de van ezért felelős, ki és miért hozta ide a játékost, kinek a baklövése volt? Vagy valami más áll a háttérben? Szerettük volna ezeket a kérdéseket feltenni a Videoton FC vezetőinek, de Schmidt Bea a klub sajtómunkatársa lapunknak elmondta, hogy a klub elhatárolódik az interneten megjelent anyagi jellegű számadatoktól és azokat valótlannak tartja, ellenben a játékosok anyagi értéke üzleti titoknak minősül és azokat nem áll a Videoton FC szándékában közzé tenni.

A Videoton által elherdáltnak tűnő 80 millió egyébként több NB I-es és NB II-es idénybeli költségét is fedezhetné, ahol nincs ott megbecsülik, ahol van ott könnyen megy?

Az érdekességeket lehet tovább boncolgatni. Összesen 916 milliót költöttek idén a csapatok, míg 1,8 milliárd bevételt termeltek a klubok bevételi oldalon. Ez azért nem hangzik rosszul, de ki keresett a legtöbbet játékosain?

A legtöbbet kereső csapatok:

Név: Bevétel: Legdrágább játékos (érték): Vevő:
MTK Budapest FC 530 millió forint Pintér Ádám (326 millió forint) Real Zaragoza
Újpest FC 276 millió forint Vaskó Tamás (136 millió forint) Videoton FC
Győri ETO FC 272 millió forint Tarmo Kink (272 millió forint) Middlesbrough FC (angol)
DVSC-TEVA 226 millió forint Laczkó Zsolt (226 millió forint) UC Sampdoria (olasz)
Budapest Honvéd FC 204 millió forint Diego (122 millió forint) Tours (francia)
Zalaegerszegi TE FC 193 millió forint Artjoms Rudnevs (163 millió forint) Lech Poznan (lengyel)
Ferencvárosi TC 114 millió forint Megyeri Balázs (81 millió forint) Olympiakosz Pireusz


A legjobban gazdálkodó együttesek mérleg szerinti versenyét az MTK nyerte, amely nem költött játékosvásárlásra idén, így 530 millió forint tiszta hasznot generálhatott játékospiaci ténykedéséből a kék-fehér csapat. De jól dolgozott az Újpest (276 millió), a Győri ETO FC (245 millió), Honvéd (205 millió) és a ZTE (193 millió) és a Ferencváros (114 millió). A lista végén a Videoton áll, amely a játékospiacból szerzett profit helyett 612 millió forintos mínuszt termelt.

Kijelenthető, hogy rengeteg pénz mozdult meg még a nehéz gazdasági helyzet ellenére is a magyar focipiacon, de vajon volt értelme. Az első forduló láttán mindenki szűrje le maga a véleményét. A magyar piac egyébként 947 milliós többlettel zárt, de mi a helyzet a környező országokban. A jövőre Eb-t rendező ukránok például mínusz 19 milliárd forinttal zártak, a román Liga 1 16,2 milliárdos hasznot könyvelt el, a szerb Superliga + 4,9 milliárdot produkált, de szlovén Prva Liga is elérte 2,7 milliárdos hasznot, míg érdekesség, hogy a szlovák Corgon Liga alulmaradt a magyarral szemben, mivel csak 544 milliót forgalmaztak pluszban.

Azért érdemes a szomszédos országok bajnokságaiban elmerülni, mert talán velük lehet először versenyképes a Monicomp Liga, de szinte csak a szlovákokkal képes felvenni a ritmust a magyar piac.

De akkor kiket előzött meg magyar labdarúgás ezen a téren? A topligákat nem érdemes idevenni, mert a Premier League 96 milliárd forintos negatív mérlege például elrettentő számadat, főleg a többi topligához képest. Primera Division 3 milliárd forint, Serie A 18,2 milliárd forint mínusszal zárt, míg a Bundesliga 408 milliós pluszt teljesített.

A legnagyobb mérleg szerinti nyereséget a Portugál SuperLiga érte el, amely 25 milliárdos nyereséget könyvelhetett el. Mondjuk itt érdemes megjegyezni, hogy a portugál-bajnokság a topligák horgászparadicsoma, ugyanis számtalan dél-amerikai játék számára Portugália jelenti az ugródeszkát a topligák felé. Csak, hogy néhány nevet említsünk: David Luiz (8 milliárd forint, Benfica – Chelsea FC), Ángel Di Maria (9 milliárd forint, Benfica – Real Madrid), Ramires (6 milliárd – Benfica – Chelsea FC), Bébé (2,4 milliárd forint, Vitória Guimaraes SC – Manchester United FC, Eduardo (1,2 milliárd forint, Sporting Braga – Genoa), Raul Meireles (3,5 milliárd, FC Porto – Liverpool FC), Bruno Alves (6 milliárd, FC Porto – Zenit).

Akiket konkrétan maga mögé utasított a Monicomp Liga Európában a ciprusi Divison A. Itt ismételten meg kell jegyezni, hogy például a mínuszos mérleget produkáló görög Super League-t nem soroltuk ide, de azért elgondolkoztató, hogy az angol negyedosztály, a League Two is beelőzte a Monicomp Ligát.

Pintarics Balázs

Videók