Negyvenpontos győzelem Izland ellen

Magabiztos siker.

A magyar női kosárlabda-válogatott 40 ponttal legyőzte Izlandot csütörtökön Miskolcon az Európa-bajnoki selejtezősorozat ötödik fordulójában.

Eredmény:
5. forduló, C csoport:

Magyarország-Izland 89-49 (22-16, 27-13, 22-8, 18-12)

A nemzeti csapat azzal a céllal lépett pályára a DVTK Arénában, hogy az Eb-részvétel érdekében minél nagyobb különbségű diadalt arasson az északiak felett, akiket 2021 novemberében 115-58-ra megvert idegenben. Az izlandiak - akik eddig egy győzelmet arattak a kvalifikációban - végeznek ugyanis várhatóan a harmadik helyen a C csoportban, a negyedik Románia elleni eredmény pedig kiesik majd a végelszámolásnál.

Székely Norbert szövetségi kapitány együtteséből az alapemberek közül hiányzott izomsérülés miatt a Belgiumban légióskodó Lelik Réka, a tavalyi térdműtéte után még nem hadra fogható Határ Bernadett, s a rendelkezésre álló keretből Studer Ágnes sem százszázalékos állapotban lépett pályára térdproblémái miatt. A női válogatott történetének első miskolci tétmeccsén a honosított - és Izlandon 27 pontot szóró - Goree Cyesha kezdte meg a pontgyártást, és noha a hazaiak nem brillíroztak, hamarosan tízpontos előnyre tettek szert. A jól triplázó szigetországiak azonban nem adták fel, így 22-16-ról indult a második negyed, ám ekkor ismét egy remek magyar sorozat következett, és 18 pontra nőtt a különbség. A nagyszünetben 49-29 volt az állás, a pécsi Kiss Virág és a győri Dubei Debóra pedig 12-12 pontnál tartott. Térfélcsere után sok helyzet kimaradt a házigazdáknál, 25 perc alatt 19 triplakísérletből csak 5 hullott a gyűrűbe, és a sikeres büntetők aránya is mindössze 76 százalékos volt. Ennek ellenére 64-33-nál már több mint 30 pont volt a távolság, Horváth Bernadett második hármasával pedig 71-37-ről kezdődött az utolsó játékrész. Ebben a válogatott mindent megtett a minél nagyobb diadal érdekében, s végül 40 ponttal múlta felül Izlandot. A csapat legjobbja Kiss Virág lett 17 ponttal.

A magyarok öt meccs után három győzelemmel és két vereséggel állnak a C csoportban, és legközelebb vasárnap lépnek pályára Románia ellen, ugyancsak Miskolcon. Ha azt a kötelező győzelmet is hozzák, akkor jó eséllyel kijutnak a júniusi Eb-re, amelynek Szlovénia és Izrael ad otthont. Az idei Eb-ről a nemzetközi szövetség az ukrajnai háború miatt kizárta Oroszországot és Fehéroroszországot, így az F és az I csoportból már csak a csoportelsők kerülnek az Eb-re, a csoportmásodikok biztosan nem. A maradék nyolc csoport másodikjai közül a legjobb négy csatlakozik majd a tíz csoportgyőzteshez és a két rendezőhöz - amennyiben egyik rendező ország sem kvalifikálja magát a selejtezőből. Ha megteszi, akkor ez további csoportmásodikok kijutását jelentené.