Eb: Második meccsét is elbukta a női kosárválogatott

Második mérkőzését is elvesztette a magyar válogatott Sopronban a Romániával közös rendezésű női kosárlabda Európa-bajnokságon, miután szombaton 72-66-ra kikapott Litvániától. A magyarok a hátralévő két meccsükön a D csoport két legjobbjával, a címvédő spanyolokkal és a szlovákokkal találkoznak.

A nyitókörben a svédektől 72-63-ra alulmaradt hazai válogatott második ellenfele, a litván csapat tekintélyes múlttal büszkélkedhet, hiszen 1997-ben megnyerte az Eb-t, és azóta kétszer is elődöntős volt. Az utóbbi húsz évben a baltiak csak egyszer nem jutottak ki a kontinenstornára, legutóbb, 2013-ban pedig 13-adikok lettek.

Stefan Svitek szövetségi kapitány együttese sorsdöntő meccsre készült, ugyanis egy második vereség szertefoszlathatta továbbjutási esélyeit: a hátralévő két fordulóban ugyanis a címvédő spanyolok és a spanyoloktól csak egyetlen ponttal kikapott szlovákok ellen bravúrra lesz szükség a sikerhez.

A szombati "főmeccsen" négy perc elteltével csak 2-2 állt a nagyórán, mindkét oldalon sorra maradtak ki a helyzetek, hazai részről az első 8 percben csak a honosított Quigley Allie dobott kosarat. Később Vajda Anna triplával és duplával örvendeztette meg a szurkolókat, ám egy dudaszós litván tripla miatt 15-15-tel zárult az első negyed. A folytatásban a 196 centis Gintare Petronyte révén ismét a vendégek kerültek előnybe, a házigazdák hét perc alatt mindössze 2 pontot hoztak össze, ekkor 30-17-et mutatott az eredményjelző. A nagyszünetben 39-23 volt az állás úgy, hogy a magyar csapatból az első félidőben csak négyen dobtak mezőnykosarat, a lepattanócsatát pedig 28-11-re nyerte az ellenfél.

Térfélcsere után 44-23-nál 21 pontra nőtt a különbség, elúszni látszott a meccs és a továbbjutás. A hazai tábor annak tapsolhatott, hogy a 208 centis újonc Határ Bernadett - az egész Eb legmagasabb játékosa - bedobta első kosarát, mint ahogy a pénteki mérkőzést pont nélkül záró, szülés után visszatért Fegyverneky Zsófia is. A 28. percben aztán Quigley öt pontjával  "lőtávolon" belülre került az óriásit küzdő Svitek-gárda, az utolsó negyed már csak 52-47-ről indult. Határ szorgosan gyűjtötte a lepattanókat és a kosarakat, így a 31. percben bekövetkezett az, amire nem sokkal korábban még kevesen gondoltak: vezetett a magyar csapat (53-52)! A magas emberek közül Vajda és Horti Dóra is kipontozódott, hazai részről újabb kosárszünet következett, litván részről pedig egy 9-0-ás roham. Erre már nem volt válasza a hazai csapatnak, amely 0/2-es mérlegével nagyon nehéz helyzetbe került.

A magyarok vasárnap 19 órakor a címvédő és veretlen spanyolokkal csapnak össze.

Stefan Svitek szövetségi kapitány: "A kezdés rendben volt, de a második negyedben ugyanazt csináltuk, mint pénteken. A támadásokban nem volt ritmus, így a védekezés sem működött, 18 támadólepattanót engedélyeztünk ellenfelünknek, a lepattanó után kosarak aránya pedig 19-4 lett. Jó volt látni a fiatalok küzdeni tudását, amely révén felzárkóztunk, de utána a tapasztalt játékosok nem tudtak segíteni. Nekünk nincs Candace Parkerünk vagy Diana Taurasink, aki egymaga megnyer meccseket, nekünk küzdenünk kell. Ami a hátralévő két meccset illeti, teher nélkül játszhatunk, de a spanyolok nem kosáristenek, mint ahogy a szlovákok sem játszanak mindig úgy, mint ma."

Quigley Allie: "A második negyedben a litvánok jobban küzdöttek és jobban lepattanóztak, ezzel együtt nyerhettünk volna. Sajnálom, hogy nem sikerült."

Határ Bernadett: "Jó bemutatkozás volt, de sajnálom, hogy így ért véget. Én csak epizódszereplő vagyok, azért küldtek be, hogy szedjek sok lepattanót és dolgozzak a palánkok alatt. Nagyon nehéz most bármit is mondani."