Amit a kézi vb-ről tudni érdemes – 1. rész

Január 13-ától tizenhét napon át Svédország nyolc városa ad otthont a 24 csapat részvételével zajló 22. férfi kézilabda-világbajnokságnak.


A tét nagy, hiszen az első hét helyezett juthat ki a 2012-es ötkarikás játékokra. A világbajnok automatikusan ott lesz Londonban, a 2-7. helyezettek (a 2., 3. és 4. rendezőként) 2012 áprilisában olimpiai selejtezőtornán vesznek részt. Amelyik csapatnak nem sikerül Svédországban kiharcolni a kijutás lehetőségét, saját földrészének bajnokságáról még szerezhet kvótát (például Európa-bajnokként).
A torna első szakaszában négy hatfős csoportban körmérkőzéses rendszerben mérkőznek egymással a vb-résztvevő országok válogatottjai. A győzelemért 2, a döntetlenért 1-1 pont jár, vereség esetén nem jár pont. Az öt forduló után a csoportok első 3 helyezettje jut a középdöntőbe. Ez feltétlenül szükséges Mocsai Lajos csapata számára ahhoz, hogy maradjon esélye Magyarországnak a következő olimpiára való kijutásra. Az A- és B-csoport továbbjutói az I-es középdöntő-csoportban, a C- és D-csoport továbbjutói a II-es középdöntő-csoportban folytatják. A továbbjutók magukkal viszik a csoportkörből a másik két továbbjutó csapat elleni eredményeiket.
A középdöntőben a csapatok három mérkőzést játszanak másik csoportból továbbjutó együttesekkel. A középdöntő-csoport 3. helyezettjei a világbajnokság 5. helyéért, a 4. helyezettek a 7. helyért, az 5. helyezettek a 9. helyért, a 6. helyezettek a 11. helyért játszanak helyosztót, tehát a londoni olimpia szempontjából minimum a középdöntő-csoport 4. helyén kell végeznie a magyar csapatnak. A középdöntő első két-két helyezettje az elődöntőbe jut, ahol az I-es középdöntő csoport győztese a II-es középdöntő-csoport 2. helyezettjével, a II-es középdöntő-csoport győztese az I-es középdöntő-csoport 2. helyezettjével játszik. Az elődöntő vesztesei a bronzéremért január 30-án lépnek pályára, a győztesek pedig szintén a zárónapon 17 órától Malmöben csapnak össze a világbajnoki címért.
 
Csoportbeosztások
A-csoport (Kristianstad, Lund): Franciaország, Spanyolország, Németország, Tunézia, Egyiptom, Bahrein
B-csoport (Norrköping, Linköping): Izland, Norvégia, MAGYARORSZÁG, Ausztria, Brazília, Japán
C-csoport (Malmö, Lund): Horvátország, Dánia, Szerbia, Románia, Algéria, Ausztrália
D-csoport (Göteborg): Svédország, Lengyelország, Szlovákia, Koreai Köztársaság, Argentína, Chile
 
L.B.
 
 
 

Videók