Íme a kézi Eb-k történetének 10 legemlékezetesebb meccse

A vasárnap rajtoló 12. Női kézilabda Európa-bajnokságot felvezető sorozatunk első részeként bemutatjuk az Eb-k legemlékezetesebb momentumait!


 
10) A sokk, melyről nem gondoltuk volna, hogy pozitív hatása lesz
2010. Lillehammer, Norvégia-Magyarország 34-13
A magyar női kézilabda válogatott 2010. december 10-én története legnagyobb vereségével búcsúzott a kontinensviadaltól, a házigazdák gyakorlatilag a parkettába taposták Mátéfi Eszter csapatát. Sovány vigasz, hogy Karl Erik Böhn ennek a mérkőzésnek a pozitív jeleneteit szedte össze minden játékosnak bemutatkozásakor, amivel teljesen megváltoztatta a válogatott mentalitását. Ezért is annyira fájó KEB tragikus halála!
 
9) A Breivik csapat kiüti a spanyol harcosokat
2008. Szkopje, Norvégia-Spanyolország 34-21
Nehéz ilyet mondani a tizenöt éve csúcson lévő norvég kézilabdáról, de mégis 2008-ban volt a csúcson a skandináv ország női csapata. Marit Breivik irányítása alatt a pekingi olimpián és a macedóniai Eb-n lejátszott 16 mérkőzésükből 15-öt megnyertek, egyedül az Eb-n az élcsapatok közé berobbanó spanyol válogatott tudott egy 21-21-es döntetlent elérni a Katrine Lunde, Heidi Löke, Linn-Kristin Riegeluth és Tonje Larssen nevével fémjelzett csapat ellen, pechükre azt nem a döntőben, hanem a csoportkörben…
 

 
8) A leggólgazdagabb
2008. Szkopje, Fehérororszország-Horvátország 35-43
A helyszínünk továbbra is Szkopje, azonban időben pár nappal a kilencedik helyezett mérkőzés előtt a középdöntőben járunk. Ugyan ott volt a mérkőzésen és hat gólt szerzett is a jelen egyik legjobb balátlövője, Andrea Penezic, ez a mérkőzés mégis Dijana Golubic parádéját hozta, aki meg sem állt 12 gólig. Fehérorosz oldalon a legismerősebb név az FTC-vel KEK-et nyerő Alena Abramovics lehet.
 
 
7) Az a remek második félidő…
2012. Újvidék, Magyarország-Románia 25-19
A magyar válogatott az elődöntőbe jutásért lépett pályára Románia ellen az újvidéki középdöntőben. Ez volt az a mérkőzés, melyen Montenegró elleni piros lapja miatt nem léphetett pályára Tomori Zsuzsanna, ám Görbicz Anita, Vérten Orsolya és Kiss Éva remeklése a második félidőben meghozta a magyar csapat továbbjutását és a történelem egyik legsimább magyar-románját.
 
 
6) Az első mindig emlékezetes…
1994. Berlin, Dánia-Németország 27-23
A női kézilabda történetének első Európa-bajnoki fináléjában a legendás edzőzseni, Ulrik Wilbek dirigálta Dánia saját pályáján tudja legyőzni a Grit Jurack nevével fémjelzett Németországot. Wilbeck csapatát olyan karizmatikus egyéniségek alkották, mint Lené Rantala, Heidi Astrup, vagy Anja Andersen.
 

 
5) Amikor a szenvedély legyőzi a nyers erőt
2014. Budapest, Spanyolország-Montenegró 19-18
A horvát-magyar közös rendezésű Eb „final weekendjére” a roppant magas jegyárak mellett az is alaposan rányomta a bélyegét, hogy a magyar csapat csak az 5. helyért játszott, majd szenvedett vereséget a franciák ellen, viszont aki maradt az Arénában, az az Eb egyik legjobb meccsének lehetett szemtanúja. A spanyolok csodálatosan kézilabdáztak az első félidőben és a 20. percben már 11-4-re vezettek, aztán a második félidőben összeállt az Adzic-csapat védekezése, ám a spanyolok meg tudtak őrizni egy gólt az előnyükből, így ők jutottak be a fináléba.
 

 
4) Drámai izgalmak a „magyar-román határon”
2012. Debrecen, Magyarország-Románia 20-19
Ezt a címet az összes debreceni kikéri magának, mégis jól jellemzi a mérkőzést. Ugyan még a 48. percben is kettővel mentek a második félidőben zsinórban öt gólt szerző Cristina Neagu vezette románok, a végén jött a fiatal Tóth Gabriella, aki lendületet vitt a magyarok játékába, és az 56. percre megfordította a mérkőzést a magyar csapat, a drámai végjáték pedig a 45, illetve 48 %-kal védő Kiss Éváról és Paula Ungureanuról szólt, így az utolsó négy percben már nem esett több gól.
 
 

 
3) Amikor minden összejön!
2004. Budapest, Magyarország-Oroszország 29-25
Minden kézilabdázó életében van legalább egy olyan mérkőzés, amikor minden összejön neki. Radulovics Bojanának ez a bronzmeccs csak egy ilyen volt a sok közül. A hazai torna gólkirálynője (72 gól) az oroszok elleni éremcsatában 12 gólt lőtt minden idők egyik legnagyszerűbb jobbátlövője. Aki nem látta játszani, neki javasoljuk, hogy nézzenek sok Győr-meccset, valamint vasárnaptól kövessék a norvég válogatott szereplését is kiemelt figyelemmel, ugyanis Nora Mörk tökéletes reinkarnációja Bokinak!
 
 
2) Elképesztő délután Belgrádban
2012. Belgrád, Magyarország-Szerbia 41-38 és Montenegró-Norvégia 34-31
Aki ott volt, tudhatja miért! Márpedig én ott voltam, és egy olyan élményben lehetett részem, melyre örökké emlékezni fogok. Kezdjük a magyar-szerbbel! 40 gólos első félidő után a rendes játékidő utolsó másodperceiben egyenlít a szerb csapat, és a ráadás első felében még vért izzadva tartja magát a jobb erőkből álló KEB-csapat ellen, azonban a második öt percben zsinórban öt gólt lőve megszerzi a bronzérmet a csapat, hét év után – máig utoljára – dobogóra állva világeseményen.
 
Azután hiába Ida Alstad parádéja a döntő hosszabbításában, a Bulatovic, Knezevic, Radicevic trió letaszítja a trónról Norvégiát. Micsoda emlékek!
 
 
1) Romániában ért csúcsra az aranygeneráció
2000. Bukarest, Magyarország-Ukrajna 32-30
Aki az 5000 román fanatikus által támogatott hazai együttes elődöntőbeli legyőzése után azt hitte, ez innen már diadalmenet lesz, nagyot tévedett. Az ukránok a torna meglepetéscsapataként a fináléban hosszabbításra kényszerítették Magyarországot, ám Mocsai Lajos lányai ha nehezen is, de megnyerték a mérkőzést és az Európa-bajnokságot. Farkas Ágnes, Kökény Beatrix, Kulcsár Anita, Pálinger Katalin, Siti Beáta – csak néhány név a legnagyobbak közül!
 
 
Az Eb-t felvezető sorozatunk következő részében a magyar női kézilabda legnagyobb sikereit idézzük fel, nem csak az Európa-bajnokságok élményeivel!

Videók