Megszorongattuk a szlovákokat a hoki-vb rajtján

A magyar válogatott 4-1-re kikapott a szlovák csapattól az oroszországi jégkorong-világbajnokság szentpétervári csoportjának első fordulójában. Két harmadon át javarészt védekezésre kényszerültünk. A szlovákok 1-1 után nagy sebességre kapcsoltak, és NHL-es sztárjaik révén elléptek 3-1-re. A záró játékrészben már a magyarok szorongattak inkább, ám nem sikerült faragni a hátrányból. A végeredményt üres kapus góllal állították be a szlovákok.

B csoport, 1. forduló (Szentpétervár):
Szlovákia-Magyarország 4-1 (2-1, 1-0, 1-0)
Szentpétervár, 2500 néző, v: Mayer (amerikai), Wiegand (svájci).

G.: Marcinko (8.), Jurco (18.), Sekera (36.), Lusnak (58.), illetve Banham (14.)

A legutóbb, amikor a két csapat az élvonalban találkozott, még 2009-ben Zürichben, akkor a sokkal esélyesebb szlovákok csak 13 másodperccel a vége előtt ütött góllal nyertek 4-3-ra. Most - négy NHL-essel és hat KHL-essel a soraikban - nagyon fogadkoztak, hogy nem becsülik le a tavaly még a divízió I/A-ban szerepelt riválist.

A kapus Vay Ádám, a hátvéd Mestyán István és a csatár Erdély Csanád maradt ki az első meccsen, a kapuban Rajna Miklós kezdett. A lelátón közel 1200 magyar szurkoló foglalt helyet, és hangerőben jobbak voltak a szlovákoknál. Akadt olyan szektor, ahol teljes békében drukkolt együtt a két tábor, semmi atrocitás nem történt.

Azonnal támadólag léptek fel a szlovákok, az 5. percben Vas Mártont gáncsolás miatt kiállították. Két szlovák lövés az oldalhálóban landolt, és közben volt magyar helyzet is. Amikor kiegészült a magyar csapat, egy kontra után Marcinko a Rajnáról kipattanót beütötte (1-0). Azonos létszám mellett is főleg a magyar harmadban folyt a játék, kevés lövőhelyzete akadt a Chernomaz-együttesnek. Tomas Hrnka kiállítása alatt jöttek a ziccerek. Bartalis István kapu elé betett korongját Galló Vilmos lőtte rá, amely a 41 éves Banham Frankről bepattant (1-1). Még az első szünet előtt három NHL-es hozta össze az újabb szlovák találatot: Martin Marincin passzát Andrej Sekera lőtte el, a lapos bombába Tomas Jurco tette bele az ütőjét, és a pakk védhetetlenül vágódott a bal felső sarokba (2-1).

A második játékrészt Sagert Kalvin kiállítása miatt emberhátrányban kezdték a magyarok, ezt sikerült kivédekezni, majd Andrej Meszaros lövése csattant a kapuvason. Nagy fölényben voltak a szlovákok Branislav Kondradnak alig akadt védenivalója, míg kollégája előtt percenként alakítottak ki helyzetet. Rajna többször bravúrral avatkozott játékba. A nagy fölény újabb emberelőnyt eredményezett, Magosi Bálintot állították ki, de ebből sem esett gól. Nem úgy a 36. percben, amikor Jurco centerezését a kapu előtti üres területre betörő Sekera vágta a kapuba (3-1).

A harmadik harmadot Galló és Kóger Dániel közös akciója vezette be: előbbi lőtt, miután két védő lepattant róla, utóbbi pedig zavarta Kondradot. A túloldalon Marek Viedensky közeli kísérletét védte Rajna. Marincin büntetése során sem sikerült faragni a hátrányból, sőt, egyszer majdnem a rivális ugrott ki.

Minden energiáját mozgósította a magyar válogatott, a korábbinál többet birtokolta a korongot, ám nehezen lehetett helyzetbe kerülni, olyan jól zártak vissza a védők. Juraj Mikus kiállítása alatt is záporoztak a lövések, de mind célt tévesztett. Christian Jaros is kiült, Banham lövése pedig centiméterekkel ment fölé. Egyre paprikásabb lett a hangulat a jégen, sok volt az ütközés, a kapu előtti adok-kapok, de jól bírta erővel a magyar csapat. Vas Márton kísérletét védte a szlovák hálóőr. Még szűk három perc volt hátra, amikor Rajna helyett mezőnyjátékost küldött jégre Chernomaz, ám ebből Patrik Lusnak talált be.

Egy újabb szlovák emberhátrányban Rajna megint lekorcsolyázott, újabb gól viszont nem esett.

Később:
Franciaország-Németország 15.15

2. forduló:
Fehéroroszország-Egyesült Államok 19.15

A MAGYAR KERET
Kapusok (3): HETÉNYI Zoltán, RAJNA Miklós (Fehérvár AV19), VAY Ádám (Debreceni HK)
Bekkek (8): DUDÁS Jesse, SAGERT Kalvin (DVTK), GARÁT Zsombor, MESTYÁN István, STIPSICZ Bence (MAC), SZIRÁNYI Bence, WEHRS Kevin (Fehérvár), VAS Márton (Fassa, olasz)
Csatárok (14): BANHAM Frank, BARTALIS István, BENK András, KOVÁCS Csaba, KÓGER Dániel, NAGY Gergő, SARAUER Andrew (Fehérvár), ERDÉLY Csanád (Sioux Falls, amerikai), GALLÓ Vilmos (Linköping, svéd), MAGOSI Bálint (Briancon, francia), NAGY Krisztián, SEBŐK Balázs (KalPa, finn), SOFRON István (Klagenfurt osztrák), VAS János (Slavia Praha, cseh)