A magyar jégkorong válogatott történelmi sikert aratott a fehéroroszok ellen

A helyzeteit jól kihasználó és parádésan védekező magyar válogatott - története során először - 5-2-re legyőzte a fehérorosz csapatot az oroszországi jégkorong-világbajnokság szentpétervári csoportjának hatodik fordulójában, így maradt esélye, hogy jövőre is az élvonalban szerepeljen.

Rich Chernomaz szövetségi kapitány együttesének - amely a 16-os mezőnyben egyedüliként állt pont nélküli - csak úgy maradhatott lehetősége a bennmaradásra, ha a szombati találkozón győz. Az első két harmadban nemcsak védekezésben, hanem támadásban is remekelt a válogatott, így elhúzott 4-2-re. A záró játékrészben egy üres kapus góllal állította be a végeredményt.

A magyarok, akik legutóbb az 1939-es elit vb-n szereztek pontot, hétfőn a németek ellen közép-európai idő szerint 19.15-kor kezdődő összecsapással zárják a vb-t. Vereség esetén akkor marad benn a válogatott, ha a fehéroroszok kedden nem szereznek pontot a franciák ellen.

A magyarok eddig mind az öt mérkőzésüket elvesztették, a fehéroroszok pedig csak a szlovákokat tudták legyőzni. A Chernomaz-csapatnak fontos volt, hogy alapjátékidőben, azaz a maximális három pontot érően nyerjen. Ez is nehéznek tűnt, hiszen a két csapat ezt megelőzően 11-szer találkozott, ebből csak egy döntetlent sikerült elérni tíz vereség mellett.

Ezúttal Rajna Miklós kezdett a kapuban, míg Hetényi Zoltán, valamint a visszavonulás előtt álló, a keretben legidősebb Banham Frank és a legfiatalabb, Garát Zsombor maradt ki.

Nekiugrottak a fehéroroszok a magyaroknak, akik eleinte cserélni is csak nehezen tudtak. Az ötödik percig kellett várni az első olyan lövésre, amelyet Kevin Lalande védett. Az első komolyabb támadás végén Nagy Gergő volt eredményes (0-1). A vb-n először jutott vezetéshez a magyar válogatott.

A hátvédek jól szűrték meg a fehérorosz próbálkozásokat, sokat blokkoltak. Amikor Szirányi Bencét kiállították, maradt erő a támadásra is: Vas János Sarauer Andrewnak szánt passzába egy védő belenyúlt, a korong pedig a kapuban kötött ki (0-2).

Gáncsolásért Galló Vilmost küldték ki, de csak négy másodpercet töltött a büntetőpadon, ennyi időt alatt használta ki az emberelőnyt a rivális. Geoff Platt a Rajnáról kipattanót értékesítette (1-2). Nagy Krisztián bottal ütésért ült ki, de őrizte előnyét a Chernomaz-csapat. És még a szünet előtt Sofron István sem úszta meg a büntetést. Annak ellenére vezetett húsz perc után a válogatott, hogy csak négyszer lőtt kapura.

A kivédekezett hátrány után Magosi Bálint lövését hatástalanította Lalande. Magyar emberelőny alatt csak a szerencse mentette meg a fehéroroszok kapuját az újabb góltól. A 27. percben Artur Gavrus maradt üresen a kapu előtt, és nem hibázott (2-2). Nem tört meg a magyar csapat, Szirányi remekül ugratta ki Sebők Balázst, aki szép csel után higgadtan lőtt a kapuba (2-3). Rajnának is akadt dolga, de azt jól látta el. A 34. percben Galló Vilmos csapta be védőjét a jobb oldali palánk mellett, lefordult, majd szépen lőtt a hosszú sarokba (2-4). Kapust cseréltek a fehéroroszok, Vitalij Koval állt be.

A szünet előtt emberelőnyben Bartalis István sérült meg a kapu előtt, vérző sebbel cserélték le, míg Oleg Jevenko kettő plusz kettő perc kiállítást kapott. A dupla létszámfölény áthúzódott a harmadik játékrészre, igaz, nem született belőle gól akkor sem.

Bartalis meggyógyult, sőt, ismét róla állítottak ki, Ilja Sinkevics volt a tettes. A fehéroroszok az idő szorításában próbálták fokozni az iramot, egyre aktívabban támadtak, ám ebben a szakaszban a védelem és Rajna is jól állta a rohamokat.

A végén Kóger Dániel kapott kiállítást, a fehéroroszok időt kértek és lehozták kapusukat, de újabb gólt kaptak (5-2). Vas János második emberhátrányos gólját ütötte.

A magyarok hétfőn a sokkal esélyesebb németek ellen zárják a vb-t, míg a fehéroroszok kedden a franciákkal találkoznak a csoport utolsó körében. Amennyiben a fehéroroszok nem szereznek pontot utolsó összecsapásukon, a magyarok - függetlenül a németek elleni végeredménytől - biztosan bennmaradnak az élvonalban.

A magyarok elit világbajnokságon legutóbb 1939. február 3-án tudtak pontot szerezni, akkor Zürichben legyőzték Belgiumot, míg a B csoportban - amikor összesítésben a 16 között szerepeltek, akárcsak most - 1978. március 26-án sikerült ugyanez, Belgrádban az olaszok elleni 5-2-es siker alkalmával.

Eredmény, 6. forduló:

B csoport (Szentpétervár):

Magyarország-Fehéroroszország 5-2 (2-1, 2-1, 1-0)
Ljubilejnij Aréna, 4000 néző: v: Kubus (szlovák), Wehrli (svájci)

Gólszerzők: Nagy G. (6.), Vas J. (11., 60.), Sebők (31.), Galló (34.), illetve Platt (13.), Gavrus (27.)

Május 16. (hétfő), 19.15: Németország–Magyarország

A magyar válogatott Fehéroroszország elleni mérkőzését a sport365.hu élőben közvetíti!