Nagyot küzdöttek a mieink, de a finnek csak megtörték Vay Ádámékat

A magyar kapus három harmadon át extázisban védett, akit a mérkőzés legjobbjának választottak meg a találkozó után.

Lelkesen, és sokáig jól védekezett jégkorong-válogatottunk az oroszországi világbajnokság szerdai játéknapján, de végül a sokkal esélyesebb északi együttes és 3-0-ra nyert.

Rich Chernomaz szövetségi kapitány együttese remekül zárta sorait, és olykor még támadásokra is maradt ereje. Az első harmadot leszámítva végig hatalmas mezőnyfölényben voltak az északiak, de csak a 37. percben tudtak vezetést szerezni. A záróharmadban az NHL-es sztár, Mikko Koivu után még Aleksander Barkov talált be.

A kapuban - vb-n, pályafutása során először - Vay Ádám kezdett, míg ezúttal két rutinos csatár, a visszavonulás előtt álló Banham Frank, valamint Kovács Csaba maradt ki. A két csapatnak ez volt az első egymás elleni tétmérkőzése.

Lassan ébredtek az esélyesebb finnek, majd a 6. percben - első komolyabb támadásuk során - Vay védett óriásit. Bartalis István is veszélyeztetett, egyáltalán nem játszott alárendelt szerepet a magyar válogatott. A harmad derekán nagyobb sebességre kapcsoltak az északiak, de ekkor is jól záró védelemmel találták magukat szemben. A 14. percben a kapuvas segítette ki Vayt. Sagert Kalvint és 40 másodperc múlva Bartalist is kiállították, a dupla emberhátrányban azonban a hősies védekezés miatt nem esett gól. Csodával határos módon sikerült döntetlennel zárni az első harmadot, még a máshoz szokott finn szurkolók is elismerően tapsoltak az öltözőben vonuló magyaroknak.

A második játékrészben már sokkal jobban játszottak a finnek, gyakorta egykapuztak, és emberelőnyt harcoltak ki. Sofron István ült ki, ám ismét remekelt a védőfal. A 37. percben tört meg a jég, Atte Ohtamaa előtt adódott tér, lopta a távolságot, és kilőtte a bal sarkot (1-0), igaz, a korong egy magyar védő ütőjén pattant meg. A hősies védekezésre a továbbiakban is szükség volt, ráadásul Dudás Jesse is kiült a büntetőpadra, ám az eredmény nem változott, pedig 39-9 volt ekkor a kapura lövési arány.

Bartalis kísérlete vezette be a záró harmadot, majd Teemu Pulkkinen kapott gáncsolás miatt kiállítást. Az emberelőnyben nem tudott nyomást gyakorolni a finn kapura a magyar csapat. A védekezés továbbra is jól működött, Vay változatlanul magabiztos volt. Az 50. percben két NHL-es sztár, a Minnesota Wildban is együtt játszó Mikael Granlund és a jövőre 9,2 millió dollárt kereső Mikko Koivu hozta össze a második finn találatot. Utóbbi korongot szerzett, és az ellenakció végén, egy visszapassz után magabiztosan talált be (2-0).

Sofron visszarántásért kiült, de jöttek az újabb lövésblokkolások és védések. Wehrs Kevin a nézőtérre kilőtte a pakkot, ezért neki is kétperces büntetés járt. Ezt a nyomást már nem bírta el a védelem, és Aleksander Barkov kapásból vette be Vay kapuját. Fokozatosan fáradt a Chernomaz-csapat, Sagert szintén kiállítást kapott, de újabb gól nem esett.

Az első vb-találkozóján kezdő, szenzációs napot kifogó Vay Ádám 48 védéssel zárt.

A magyarok pénteken, közép-európai idő szerint 15.15-kor a szintén sokkal esélyesebb amerikaiakkal találkoznak.

80. JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG, B-CSOPORT (Szentpétervár)

FINNORSZÁG–MAGYARORSZÁG 3–0 (0–0, 1–0, 2–0)
V: Iverson (kanadai), Piechaczek (német), Fluri (svájci), Malmqvist (svéd)
Finnország: Saros – Jaakola, Hietanen, Koivu, Aho, Granlund – Pokka, Lindell, Laine, Jokinen, Barkov – Ohtamaa, Pyörälä, Koskiranta, Komarov – Kivistö, Salmela, Pihlström, Sallinen, Pulkkinen. Szövetségi kapitány: Kari Jalonen
Magyarország: Vay – Szirányi, Wehrs, Kóger, Galló, Sarauer – Dudás, Sagert, Benk, Nagy K., Vas J. – Stipsicz, Vas M., Nagy G., Sofron, Bartalis – Garát, Mestyán, Magosi, Erdély, Sebők. Szövetségi kapitány: Rich Chernomaz
G: 36:22 Ohtamaa (Komarov, 1–0), 49:27 Koivu (Granlund, Komarov, 2–0)

Korábbi eredmények:

Az eddig pont nélküli fehérorosz jégkorong-válogatott jó hajrával 4-2-re legyőzte a szlovák csapatot az oroszországi világbajnokság szentpétervári csoportjában, a 4. forduló nyitányán szerdán. A fehéroroszok két harmad után még kétgólos hátrányban voltak, ám a záró játékrészben fordítani tudtak. A szerdai sikerük azt jelenti, hogy már csak a magyaroknak nincs pontjuk a vb-n.A harmadik harmad elején a szlovákok hátvédje, Michal Sersen megsérült - szétcsúszott a lába spárgába -, és hordágyon hagyta el a jeget.

Moszkvában a lettek 0–3-ról még felálltak, de utána már csak egyszer tudtak egyenlíteni, pedig a svájciak kétszer jutottak vezetéshez.

Eredmények, 4. forduló

B csoport (Szentpétervár):
Fehéroroszország-Szlovákia 4-2 (0-0, 0-2, 4-0)

Az állás: 1. Finnország 12 pont/4 mérkőzés, 2. Kanada 9/3, 3. Szlovákia 6/4, 4. Franciaország 5/3, 5. Németország 4/3, 6. Egyesült Államok 3/3 (9-11), 7. Fehéroroszország 3/4 (9-22), 8. Magyarország 0/4

A csoport (Moszkva):
Svájc-Lettország 5-4 (0-0, 3-3, 2-1)
Svédoszág–Kazahsztán 7–3 (3–1, 3–0, 1–2)

Az állás: 1. Csehország 8 pont/3 mérkőzés (11-5), 2. Svédország 8/4 (16-10), 3. Svájc 7/4, 4. Oroszország 6/3, 5. Norvégia 5/3, 6. Dánia 4/3, 7. Kazahsztán 2/4 (12-19), 8. Lettország 2/4 (8-15)