Extrém sílesiklást tervez az Everest 80 éves meghódítója

Bár a Mount Everest megmászásával nem próbálkozik többé a hegy legidősebb meghódítója, a világ legmagasabb csúcsára a múlt héten harmadszorra felérő 80 éves japán Miura Juicsiró, azon álmáról továbbra sem tett le, hogy lesíeljen a 8201 méteres Cso-Ojuról.


Miura szerdán, Japánba való hazaérkezésekor arról mesélt a helyi médiának, hogy míg a Csomolungma 8848 - más mérések szerint 8850 - méteres csúcsára felérve olyan jó erőben érezte magát, hogy oxigénmaszkját is levette, és egy órát töltött fényképezéssel, addig a hegyről való ereszkedés közben úgy érezte, lábai gumivá váltak, a 8500 méteren lévő legfelső táborba pedig csak a vele mászó fia és serpáik segítségével tudott leérni. Végül a 7000 méteren lévő kettes táborból helikopteren hagyta el a hegyet múlt vasárnap.

"Háromszor elég volt. Most nem tudok másra gondolni, csak a pihenésre" - mondta Miura, aki 70 és 75 éves korában is járt a világ tetején. Ugyanakkor azt is hozzátette: sokat kapott a hegytől. "Az Everest az én kincsem, amely megtanított arra, hogy az álmok valóra válnak, ha az ember nem adja fel őket. Ha valaki egy új kezdetként tekint a 80 betöltésére, élete sokkal érdekesebbé válik" - mondta az Aszahi Simbun napilapnak.

Miura "részvétét" fejezte ki vetélytársának, a korrekordja megdöntésére készülő 81 éves nepáli Min Bahadur Sercsannak, aki kedden feladta csúcskísérletét. Mint mondta: sajnálja, hogy Sercsannak vissza kellett fordulnia, és nem tekint rivalizálásként a korrekordért való küzdelemre. A japán férfi korábban többször hangoztatta, hogy csak saját fizikai korlátainak leküzdése okán megy a hegyre, nem érdeklik a rekordok.

Sercsan 2008-ban 77 évesen hódította meg a csúcsot, és ezzel a múlt hétig ő volt a hegyre valaha feljutott legidősebb ember. A nepáli kormány által ígért anyagi támogatás késlekedését okolta mostani csúcskísérlete meghiúsulásáért, és azt ígérte: 84 éves koráig újra próbálkozni fog.

Miura következő terve azonban talán még merészebb, mint a világ legmagasabb csúcsának megmászása: a 8201 méter magas Cso-Oju hegyről akar lesíelni. Az extrém magasságban és terepen való síelés korántsem idegen terület a férfi számára: 1970-ben már lesíelt az Everestről, a nagyjából két kilométeres, hatalmas eséssel végződött lesiklást egy Oscar-díjas dokumentumfilm is megörökítette.

Miura orvosa szerint a férfi nehézkes ereszkedése ellenére kiváló egészségnek örvend, és komolyabb egészségügyi problémák nélkül tudta véghezvinni a mászást. "Egészségügyi szempontból elképesztő, hogy Miura nagyjából gond nélkül ért a csúcsra. A japán társadalom elöregedését figyelembe véve azt hiszem, Miura rengeteg embernek adott új reményt és új álmokat" - nyilatkozta a Mainicsi Simbun napilapnak az orvos, Siraszava Takudzsi.

"Ez nemcsak az egészségről szól, hanem arról is, hogy legyenek céljai az embernek. Nem kell megmászni a Fudzsit vagy külföldre menni, csak ki kell lépni a házból, jókat kell enni, ezek azok a dolgok, amikre szükség van" - mondta Miura a jó egészség titkát feszegető kérdésekre.

"Amikor apám 99 éves volt, együtt mentünk síelni a Mont Blanc-ra, a Miura család három generációja. Négy is lehetett volna, de a legfiatalabb 5 éves volt, ezért nem tudott velünk jönni. Remélem, nekem is megadatik majd, hogy a családom 3-4 generációjával síeljek együtt" - nyilatkozta további terveiről az Everest korrekordere.

Videók