Négysánc: 1 millió frankért játszanak az életükkel a levegő urai

Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck, Bischofshofen. Négy név, amit a téli sportok szerelmeseinek nem kell bemutatni - ma kezdődik a síugrók Négysáncversenye, összességében immáron hatvanadik alkalommal!

A négy legendás sáncon ezúttal hatvanadszor feszülnek egymásnak a felek, a tét pedig minden eddiginél nagyobb! A szervezők szépen óhajtják megünnepelni a kerek évfordulót, ezért extra prémiumot ajánlottak fel annak a sízőnek, aki mind a négy versenyhelyszínen diadalmaskodni tud - egymillió svájci frankot nyerhet valaki, ha sikerül neki ez a bravúr! Ha valakit nem motivál a pénz, akkot azoknak ott van a szurkolók szeretete - minden helyszínen több tízezer ember látogat ki a versenyekre, Németországban és Ausztriában is igazi sikk és családi esemény síugrást nézni.

A sorozat hatvan éves történetében eddig mindössze egyetlen síugrónak sikerült a tökéletes győzelem - Sven Hannawald a 2000-2001-es szezonban nyerte meg úgy a viadalt, hogy mind a négy helyszínen első lett. Olyanok azonban már igencsak sokan voltak, akik három kört is megnyertek a négyből (a listát lásd lejjebb), illetve olyan szezon is volt, amikor valaki úgy győzött összetettben, hogy a négyből egyetlen versenyt sem tudott megnyerni (felsorolás szintén lejjebb)!

Sven Hannawald tíz évvel ezelőtti remeklése

Az érdekesebb összetett eredményekből hármat külön is ki kell, hogy emeljünk. Az 1970-1971-es Négysáncversenyen hiába nyert a négyből három állomáson is a norvég Ingolf Mörk, az innsbrucki versenyét úgy elrontotta, hogy összetettben az egy futamot sem nyerő cseh Jiri Raska megelőzte őt! De hogy a sors igazságos, azt a következő, 1971/72-es szezon bizonyította: ekkor Mörk lett úgy összetett győztes, hogy nem nyert egyetlen futamot sem - a háromszor nyerő japán Kaszaja Jukio viszont a bischofshofeni viadalon nem indult, így az összetett sikerre nem maradt esélye. 1974/75-ben szintén hiába nyert három fordulót is az osztrák Karl Schnabl, végül honfitársa, a negyedik versenyen nyerő Willi Pürstl győzött.

Ami az idei esélyeket illeti: mindenképpen az összetett Világkupát vezető, idén eddig négy versenyt nyerő Andreas Kofler a legnagyobb esélyes, ám honfitársai, a címvédő Thomas Morgenstern és a még mindig rendkívül fiatal Gregor Schlierenzauer is odaérhetnek a végelszámolásnál. Legnagyobb kihívóik a norvég Anders Bardal mellett az a Simon Amman lehet, akivel kapcsolatban már nem egyszer tapasztalhattuk, hogy nincs ha is bombaformában, két-három fontos versenyre borzasztóan össze tudja szedni magát.

Titkos esélyesként emlegetik a németek új reménységét, Richard Freitagot. A társházigazdákra már erősen ráférne egy kiemelkedő szereplés, mert bár összesítésben továbbra is nekik van a legtöbb Négysánc-győzelmük (tizenhat), legutóbb pontosan tíz éve, Sven Hananwald révén volt német győztes. A legutóbbi három kiírásban osztrák győzelem született, sorrendben Wolfgang Loitzl, Kofler és Morgenstern diadalmaskodtak az elmúlt esztendőkben.

Azt pedig csak remélni tudjuk. hogy az idei Négysáncversenyen egyetlen komoly balesetet sem láthatunk majd, hiszen a téli sportok szerelmeseinek nem kell külön bemutatni, mennyire veszélyes sportág a síugrás.

Akik négyből háromszor győztek (zárójelben az a verseny, amelyet nem ők nyerték):
1953-1954 Olav Björnstad (Bischofshofen)
1958-1959 Helmut Recknagel (Bischofshofen)