Biatlon VK – Francia győzelem a pénteki vegyes váltón

Hétvégén a finnországi Kontiolahti a világkupa sorozat házigazdája.

A 30 perces csúszással kezdődő pénteki vegyes váltót 5 lövőhibával, de büntetőkör nélkül a Sophie Boilley, Bescond Anais, Jean Guillaume, Vincent Jay összeállítású francia csapat nyerte, mindössze egy másodperccel előzve meg az ukrán négyest. A közel -20 fokos hidegben megtartott versenyen meglepetésre az olimpiai bajnok Anastasia Kuzminával felálló szlovákok szerezték meg a bronzérmet, több mint 43 másodperccel lemaradva a győztes franciáktól. Az oroszok a csalódást keltő 4. helyen értek célba, míg a németek szintén negatív meglepetésként az 5. helyen fejezték be a versenyt.

Az első váltásnál még Kaisa Mäkäräinen hozta a finneket az első helyen, maga mögött tartva a francia Sophie Boilley-t és az ukrán Natalja Burdigát. Az ukránok második embere is hibátlanul lőtt, azonban Kuzmina sokkal jobb időt futott, így hiába volt szüksége három tartalék töltényre, Szlovákia átvette a vezetést. A franciák a 3., a németek a 4. helyen váltottak, 40 másodperccel megelőzve az orosz csapatot.

Az első férfi futóknál a sorrend változatlan maradt. A szlovák Matej Kazar 7 másodpercről 13-ra növelte előnyét az ukrán Andrij Derizsemlja előtt, aki nem tudott tisztán lőni, így két tartalék töltényre volt kénytelen időt vesztegetni. A francia és a német váltó 20 másodperces hátrányt szedett össze az éllovasokhoz képest, az orosz csapat pedig már 1 perccel volt lemaradva, mikor a befejező emberek következtek. Ekkor már látszott, hogy az érmes helyekért csak Szlovákia, Franciaország és Ukrajna küzdhet.

A sprint olimpiai bajnoka, Vincent Jay hibátlan lövészettel felhozta franciákat az első helyre, így az utolsó 2,5 km-s szakaszt 12.6 másodperc előnnyel kezdhette meg. Az ukrán Szergej Szednyev a végső hajrában sem tudta megelőzni. Szlovákia megtartotta harmadik helyét, míg Erik Lesser lövőhibái miatt a németek jelentős előnyt elvesztve végeztek az oroszok mögött az 5. helyen.

A világkupa szombati programja a férfi és a női sprint, vasárnap pedig az üldözéses versenyszámokra kerül sor.