Alpesi sí, Schladming: amikor még az osztrákok is megőrülnek...

Ha nemzeti sportjukról van szó, még a kissé tartózkodó osztrákok is elengedik magukat... Ausztriában, a jövő évi világbajnokság helyszínén rendezték az idei világkupa-döntőt. Nézzük, mi történt a hétvégén.


Lindsey Vonn nem tudott nyerni, mégis tarolt

Az amerikai rakétának a hétvégi győzelem sem kellett, mégis az övé lett az összetett világkupa mellett három kis kristálygömb is. A gyors számok királynője vihette idén haza a szuper G, lesiklás és a kombináció szakági győzelmét, karrierje negyedik összetett elsősége mellett. Ezen felül 1980 pontjával elvette Janica Kostelic korábbi rekordját, ezzel jelenleg ő az a hölgy, aki egyetlen szezon alatt a legtöbb világkupa pontot tudta gyűjteni. Egyetlen bánata lehet mindössze: Herman Meier a jelenlegi rekorder 2000 ponttal,  Vonn csekély 20 ponttal maradt el tőle. Ahhoz, hogy ezen is túltegyen, legalább egy 12. helyet kellett volna szereznie óriás-műlesiklásban, végül azonban csak a 16. időt érte el. De ez a kis szépséghiba, és a döntőn nyújtott, kicsit gyengébb teljesítmény ellenére is gyönyörű szezon volt számára. Gratulálunk, Lindsey!

Akiért nem csak az osztrák közönség őrül meg

Pályán kívül mindig higgadt, nem látszik rajta érzelem, szenvedély. De amint léc kerül a lábára... Nem ismer biztonsági futamot, nem taktikázik, kockáztat, hazardírozik, szinte önmagára veszélyes - és rendszerint győz! Talán sokan kitalálták már: ő Marcel Hirscher. Erőteljes síelési stílusa miatt általában vagy az élmezőnyben végez, vagy kiesik, átmenet nem nagyon van. Az utolsó pillanatig izgulhaotott érte a hazai szurkolótábor - az óriás-műlesiklás előtt még Beat Feutz vezetett összetettben. A svájci rivális azonban  egyik legerősebb számában rontott hatalmasat, kiesett Super G-ben, míg Hirscher, aki ebben a szakágban mindössze 27., a dobogó legalsó fokára állhatott. Másnap óriás-műlesiklásban az osztrák szépfiú toronymagas győzelmet könyvelhetett el, Feutz csak 21. lett. Ezzzel el is dőlt, hogy Hirscheré az összetett, hiszen Feutz szlalomban nem is indult. A közönség tombolt, a pódiumon pedig még a mindig tartózkodó síző sem tudta eltitkolni boldogságát.

A nevető harmadik

A szlalom is majdnem Marcel Hirscheré lett... Az élen álló Kostelic nagyot rontott az első futamban, kaput tévesztett, de visszamászott és folytatta a versenyt, tudta, hogy az osztrákkal szemben csak így lehet esélye. Bekövetkezett azonban az, amire senki nem számított: hazai közönség ide vagy oda, ő is súlyosat hibázott. Az egyik bot a két léce közé került, mert túl szűken akart fordulni. Bár sokan épp ezért szeretik, csak a saját agresszív síelési stílusának köszönheti, hogy nem vihette haza a műlesiklás kis kristálygömbjét. így óriási meglepetésre a svédek 29 éves szlalom-specialistája, André Myhrer nyerte a szakági világkupát 34 ponttal megelőzve Ivica Kostelicet. Myhrer, aki, mivel nem volt túl sok esélye a győzelemre, nem figyelt semmi másra, csak a saját futamára, a célvonalon átérve megragadta az alkalmat, hogy tisztelegjen az idén visszavonuló Anja Paerson és Didier Cuche előtt.

Nem lehet más, mint csalódott

Ebben a szezonban még a világkupa-sorozat végéhez közeledve is úgy látszott, hogy Ivica Kostelicet összetettben és műlesiklásban sem lehet majd megverni. Ám egy sérülés közbeszólt. A szocsii világklupán szenvedett térdsérülést, a porckorongja szakadt, meg is műtötték... Ezzel elbúcsúzhatott összetett világkupás esélyeitől. A kihagyás miatt sokat vesztett előnyéből, aztán amikor visszatért sem tudott rögtön a maximumon teljesíteni, várható volt, hogy nem fog úgy alakulni számára a szezon vége, ahogy az eredetileg várható volt. Az, hogy az összetett mellett még a szlalomot is elvesztette, érthetően szomorította el. A kombináció viszont még így is az övé lett, bár nem csoda, ha ez csak csekély vígasz számára.

A szlalomkirálynő

Nem lehet elmenni szó nélkül az osztrák Marlies Schild teljesítménye mellett sem. A német Maria Riesch csak addig lehetett jobb nála, amíg sérülése hátráltatta. Idei szakági győzelmével négyre emelkedett műlesikló kristálygömbjeinek száma. Már 2004 óta bontogatja szárnyait, és még most, 30 évesen is megállíthatatlan. A 2008-09-es szezont sérülés miatt ki kellett hagynia, a következő szezon pedig arra ment el, hogy ismét magára találjon, de ha így folytatja, Szocsiban összejöhet majd a hiányzó olimpiai arany. A schladmingi versenyen ugyan nem siekrült az élen végeznie, de egy bronzérem így is összejött, az arany pedig a szakági összetettben második Michaela Kirchgasseré lett, az osztrák közönség hatalmas örömére.

Még mindig a legjobbak között

Sokan gondolták, hogy már eljárt felette az idő, és jön a fiatal generáció, akikkel már nem tudja majd felvenni a versenyt. Valóban, itt van már a feltörekvő nemzedék, főként Beat Feutz eredményes, de Aksel Lund Svindal 29 évével egyáltalán nem szeretné átadni helyét másoknak, noha régóta szállítja a legjobb eredményeket. A norvégok jelenlegi legeredményesebb alpesi sízője Schladmingban gazdagabb lett egy lesikló világkupa győzelemmel,  valamint a tényleg nagy öregnek számító Didier Cuche előtt 13 ponttal megnyerte a szuper G szakági világkupát, annak ellenére is, hogy utolsó versenyén pontot sem siekrült szereznie. A kötélidegzetű norvég (mert mi mást mondhatnánk arra, aki egy borzasztó baleset után következő évben két számot is megnyer ugyanazon a pályán, ahonnan mentőhelikopterrel vitték el), jövőre is komoly esélyesnek számít, meglátjuk, mire mennek vele a többiek.

A németek is örülhetnek

A nőknél Lindsey Vonn mellett keveseknek volt esélye szakági győzelemre, a férfiaknál jóval változatosabb volt az élmezőny. Marlies Schild szlalom elsősége mellett a másik technikás szám kristálygömbjét a német Viktoria Rebensburg vihette haza, akárcsak tavaly. A mindössze 22 éves versenyző a záróversenyt is meg tudta nyerni, így torony magasan nyert, 195 ponttal megelőzve Lindsey Vonnt.

A nagy visszavonulók

A nőknél egy ikonikus alak jelentette be hétvégén, hogy búcsút mond a mezőnynek: nem láthatjuk többet versenyezni a svédek kiemelkedő karriert futó sízőjét, Anja Paersont, aki minden szakágban maradandót alkotott. Hét világbajnoki címe között minden számból akad legalább egy, olimpián is az összes szakágban állhatott dobogón. Három olimpián (Salt Lake City, Torino, Vancouver) szerzett összesen hat érmet, ezek közül 2006-ban szlalomban álhatott a dobogó legfelső fokára. Kétszeres összetett világkupa győztes (2004, 2005), öt szakági győzelme közöt van kombinációs, szlalom és óriás-műlesiklás,  és 43 világkupa győzelmet mondhat magáénak. Vasárnap lesz 33 éves. Boldog Születésnapot!

Már régebb óta lehetett tudni, hogy ez lesz a svájci Didier Cuche utolsó szezonja. Ötször nyert a kitzbüheli halálpályán, élete első világkupa győzelmét is ott szerezte még 1998-ban. A svájci lesikló specialista 37 évesen döntött  pályafutása befejezése mellett, sok rajongó nagy bánatára. Az utolsó pillanatig remek formát mutató versenyző még tavaly is megnyerte a szuper G és a lesikló szakági világkupát, utolsó szezonjában négy világkupát tudott nyerni, a legutolsót hazai pályán, Crans-Montanaban. Összesen 21 világkupán diadalmaskodott, és hat szakági győzelmet mondhat magáénak, négyet lesiklásban, kettőt szuper G-ben. Egy világbajnoki címet szerzett 2009-ben Val'd Iserben, szuper G-ben, emellett két ezüst- és egy bronzérme is van. Olimpiai dobogóra egyszer állhatott, 1998-ben, Naganoban lett ezüstérmes szuper-óriás műlesiklásban. Utolsó futamán régies síruhában, fa sílécen versenyezve mondott búcsút a közönségnek és két évtizednyi karrierjének.

 

 

Videók