Kajak-kenu: magyar futamgyőzelmekkel kezdődött a moszkvai vb

Csütörtökön kora reggel elrajtoltak a 41., moszkvai gyorsasági kajak-kenu világbajnokságon.

A negyvenfős magyar küldöttségből eddig a Vasbányai Henrik, Mike Róbert kenupáros és a női kajaknégyes mutatkozott be 500 méteren, mindkét egység nyert, ezzel egyből a szombati döntőbe került.

Az orosz főváros először ad otthont felnőtt vb-nek ebben a sportágban, a helyi szövetség négy évvel ezelőtt nyerte el a rendezés jogát, majd azon nyomban hozzá is látott az előkészületekhez.

A helyszín, a Krilatszkoje sportközpont evezős és kajak-kenu pályája az elmúlt időszakban teljesen megújult, tekintettel arra, hogy az 1980-as olimpia óta nem rendeztek itt hasonlóan nagy jelentőségű versenyt.

A munkálatok során felújították a hajótárolókat, az öltözőket, a mosdókat, ötszintes, modern technikával felszerelt céltornyot építettek és nyitottak egy 300 fő ellátására alkalmas étkezőt is.

A pálya 2340 méter hosszú, a víz mélysége három méter. Van egy felevező csatorna is, a bemelegítő és a fő pálya 600 és 1100 méternél kapcsolódik.

Csütörtökön reggel verőfényes napsütés, rekkenő hőséget ígérő meleg és szélcsend fogadta a sportolókat a központban.

A nyitónapi programban az 1000 méteres előfutamok mellett két 500-as előfutam is helyet kapott: a Vasbányai, Mike kenus duó - amely tavaly második lett ebben a számban a vb-n - kihasználta a lehetőséget, első helyével megspórolta magának a délutáni középfutamot, majd ugyanígy tett a Szabó Gabriella vezette, címvédő női kajaknégyes is, amely fölényesen utasította maga mögé riválisait.

Utóbbi egység tavaly, Duisburgban ugyancsak Kozák Danutával és Vad Ninettával a soraiban nyert aranyérmet, de akkor Kárász Anna helyén még az azóta gyermeket szült, olimpiai bajnok Fazekas-Zur Krisztina ült.

Délelőtt 1000 méteren még öt magyar egység száll vízre, a Kiss Tamás, Vass András, Varga Dávid, Sarudi Pál összeállítású kenunégyes ugyanakkor - immár hagyományosan - csak a döntőben lesz érdekelt, mert számukban éppen kilenc hajó nevezett.