A Kozák-Kárász páros kizárása beárnyékolja a kajakosaink napját

A női kajaknégyes, és a női kenupáros, közel a kvótához.

Több negatív esemény is sújtotta a magyar válogatottat a csütörtöki versenynapon a szegedi, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon, ugyanakkor újabb hét hajó beverekedte magát a döntőbe, a női 500-as kajaknégyes és kenupáros pedig ezzel karnyújtásnyira került a kvótaszerzéstől.

A nap negatív szenzációját az jelentette, hogy az 500 méteren címvédő Kárász Anna, Kozák Danuta kajakpáros hiába nyerte meg fölényesen az előfutamát, utólag kizárták a versenyből, mivel a hajója a megengedettnél 80 dekával könnyebb volt a mérlegelésnél. A kettős tehát nem folytathatta szereplését, ez egyben azt is jelenti, hogy a magyar csapat ebben a számban nem tud tokiói kvótát szerezni a vb-n.
"Ennél rosszabb hírt nem is kaphattunk volna, hidegzuhanyként ért minket" - mondta Hüttner Csaba szövetségi kapitány. "Az egység edzője, Somogyi Béla a verseny előtti napon és a verseny napján is +lecsekkolta+ a hajó súlyát, amely 18,05 kiló volt. A verseny után ez a szám 17,20 volt. Nem tudjuk, hogy mi történhetett."
A szakvezetés a maximális számú, hat kvóta megszerzését tűzte ki célul a női kajak szakágban, s erre még mindig megvan a lehetőség. Az 500 méteres négyes négyet, Kozák egyesben és a 200 egyesben érdekelt Lucz Dóra egyet-egyet gyűjthet. Ha a vb-n ez mégsem jönne össze, a jövő évi pótkvalifikációs versenyeken egyesben és párosban még lehet javítani.
Hüttner azt mondta: biztos benne, hogy meglesz a hat kvóta, ha nem Szegeden, akkor a 2020-as viadalokon.
Egy másik ötkarikás számban is váratlan esemény hátráltatta a hazai együttest, egy betegség miatt ugyanis az utolsó pillanatban változtatni kellett az 1000 méteres férfi kenu kettes összetételén: Dóri Bencét egy elfertőződött seb miatt az orvosi stáb nem engedte rajthoz állni, így Kiss Balázs a szám korábbi világbajnokával, olimpiai negyedik helyezettjével, Mike Róberttel térdelt össze. A duó délelőtt egy ötödik hellyel kezdett, s akárcsak a K-1 1000 méteren előfutam-győztes Kopasz Bálint, ezzel a középfutamba jutott.
Csütörtöki bemutatkozása után ugyancsak a középfutamban folytathatja Nagy Bianka (C-1 200 m), Bodonyi András (C-1 500 m) és a férfi kajaknégyes (Nádas Bence, Tótka Sándor, Birkás Balázs, Kuli István) - ezekben a számokban nem volt lehetőség az egyenes ági döntőbe kerülésre.

A férfi kajak négyesünk is bejutott a középdöntőbe.

Csipes Tamara (K-1 1000 m) megnyerte első versenyét, ő ezzel már finalista, csakúgy mint a Noé Zsombor, Bogár Gábor kettős (K-2 500 m), amely szintén futamgyőzelmének köszönheti, hogy kihagyhatja a második fordulót. Szintén döntős - egyformán fölényes előfutam-győzelemmel - a Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső 500-as kenupáros és a női 500-as kajaknégyes (Gazsó Dorka Alida, Csipes Tamara, Medveczky Erika, Bodonyi Dóra), ez mindkét egység esetében azt jeleni, hogy óriási lépést tett az olimpiai kvótaszerzés felé. A kenusoknál a vasárnapi fináléban az első nyolc hely ér kvótát, azaz a győri duónak már csak egy ellenfelet kell megelőznie a tokiói indulási jog megszerzéséhez, míg a kvartettek kvótaelosztásánál alapelv, hogy ha kevesebb mint négy kontinens versenyzői végeznek az 1-10. helyen, a tizedik, a kilencedik és ha szükséges, még a nyolcadik helyezettek kvótáit is újraosztják, amíg meg nem lesz a négy résztvevő földrész.
A férfi kenunégyes - Korisánszky Dávid, Bakó Tamás, Sáfrán Mátyás és Mike Róbert - is bejutott a fináléba az előfutamban elért második helyével.

A kenu négyesünk kiválógan teljesített és jutott tovább.

A kenus Bragato Giada és a kajakos Dombvári Bence 500 méteren már a középfutamban lapátolt a második versenynapon, s mindketten továbbjutottak a legjobb kilenc közé. Előbbi versenyző harmadik lett, utóbbi pedig - aki doppingeltiltása letöltése után ezen a viadalon tért vissza a nemzetközi mezőnybe - a szerdai előfutam után ezúttal is győzött.
A nap folyamán a parakenus Juhász Tamás ötödik helyen végzett a VL2 200 méteres kategória döntőjében, s ezzel kvótát szerzett Magyarországnak a jövő évi, tokiói paralimpiára.
A pénteki versenynapon már döntőket is rendeznek a Maty-éren, hét olyan számban találnak gazdára az érmek, amely nem szerepel az olimpiai programban.