Úszó-vb: Verrasztóék remekeltek

Hosszú Katinka saját világcsúcsához közeli teljesítménnyel, a legjobb idővel jutott be a délutáni elődöntőbe 100 méter vegyesen a Dohában zajló rövidpályás úszó-világbajnokságon.

Vele tartott a 16 közé Verrasztó Evelyn is, akinek a bátyja, Dávid pedig negyedikként biztosította helyét a csütörtöki döntőben 400 méter vegyesen.

Az év női úszójának választott, s a vb szerdai nyitónapján - 200 méter pillangón és 400 méter vegyesen - két ezüstérmet szerzett magyar versenyző címvédőként vágott neki a legrövidebb vegyesszám selejtezőinek, és semmit sem bízva a véletlenre, remek iramban tudta le a távot 56.99 másodperc alatt, alig elmaradva 56.86-os világrekordjától. Verrasztó Evelyn a 10. időt úszta (59.86), így ő is biztos tagja a 16-os mezőnynek.

Verrasztó Dávid, aki 25 méteres medencében a leghosszabb vegyes műfajban kétszeres Európa-bajnok, s 2010-ben világbajnoki negyedik volt, Dohában összesítésben három vetélytársát engedte maga elé, s 4:02.97 perccel vívta ki a jogot, hogy ott legyen a délutáni nyolcas fináléban. Grátz Benjámin, a 400 méteres vegyesúszás idei junior Eb-aranyérmese, 14.-ként (4:08.55) búcsúzott a folytatástól.

Nem került döntőbe a 4x50 méteres magyar vegyesváltó sem, amelyet Balog Gábor (hát), Horváth Dávid (mell), Szilágyi Liliána (pillangó) és Gyurinovics Fanni (gyors) alkotott. A kvartett 1:44.20 perces idővel a 13. lett a 27 stafétát mozgósító mezőnyben. Utóbbi két ifjú hölgy egyéniben is hiába próbálkozott: a 18 éves Szilágyi - a 100 és 200 méteres pillangóúszás ez évi ifjúsági olimpiai bajnoka - az 50 méter pillangó selejtezőjében a 23. (26.54 mp) lett, míg a 13 esztendős Gyurinovics a 36. helyen végzett 100 méter gyorson (55.20). Utóbbi számban a szintén 13 éves Késely Ajna 40.-ként zárt (55.75).

A legjobb 16 közül hiányozni fog 50 méter gyorson Holoda Péter is, aki a 41. lett (22.15) a 176 (!) fős mezőnyben, míg a szerdán a 200 méter gyors döntőjében negyedikként célba érkezett Kozma Dominik, noha nevezték, nem indult el a csütörtök délelőtt.

Ott volt viszont a rajtkövön és a matinés maratoni program 29 szereplője között a legjobb lett Kapás Boglárka 800 méter gyorson (8:16.32). Végső helyezéséről a nyolc legjobb idő birtokosát, így Hosszú Katinkát is felvonultató délutáni, úgynevezett gyors futam határoz. Hosszú a döntőnek számító 800-as verseny és a 100 méteres vegyes elődöntője előtt még a 100 méteres hátúszás fináléjában is érdekelt, ahová a harmadik idővel jutott be szerdán.