Primoz Roglic a 2019-es Vuelta a Espana összetett győztese

Szlovéniának új hőse született személyében. Mellette Tadej Pogacar harmadik helyezése is erőt merít a szlovén kerékpársportnak és a sportnak egyaránt. Alejandro Valverdén múlott, hogy nem lett kettős siker.

Primoz Roglic nyerte a Vuelta a Espana spanyol országúti körversenyt, ezzel első szlovén kerékpárosként diadalmaskodott háromhetes viadalon.
A Jumbo-Visma 29 éves bringása a tavalyi Tour de France-on negyedik lett, az idei Giro d'Italián pedig harmadikként végzett.
A Vueltán a 10. szakasz, az egyéni időfutam megnyerése után vette át az összetett éllovasát illető piros trikót, és ezt követően végig meg is őrizte azt. Roglic a pontverseny győzteseként a zöld trikót is kiérdemelte. Az összetett második helyén a Movistar 39 esztendős spanyol világbajnoka, a 2009-es győztes Alejandro Valverde végzett, aki ugyancsak nyert egy etapot.

Roglic nemcsak az összetettet, hanem a pontversenyért járó zöld trikót is megszerezte.
Fotó: Justin Setterfield/Getty Images

Harmadikként pedig az első Grand Tour-viadalán szereplő, 20 esztendős Tadej Pogacar zárt. A szlovén versenyző - aki két éve a Tour de Hongrie összetettjében lett harmadik - eredetileg tapasztalatot gyűjteni érkezett a spanyol körversenyre, ám a dobogó és a legjobb fiatalt illető fehér trikó megszerzése mellett három hegyi szakaszt is nyert. A hegyimenők vetélkedésében a francia Geoffrey Bouchard zárt elsőként a 3272,2 kilométer össztávú Vueltán.

A 2019. évi Vuelta a Espana dobogósai balról jobbra: Alejandro Valverde, Primoz Roglic, Tadej Pogacar.

A vasárnapi záró szakaszon, a Fuenlabrada és Madrid közötti 106,6 kilométeren szokás szerint már csak "ünnepeltek" a kerékpárosok, olyannyira, hogy a Burgos spanyol kerekese, Jesús Ezquerra a táv korai szakaszán kerékpárján ülve kérte meg a csapatkocsiban ülő barátnője kezét a meze zsebéből előhúzott gyűrűvel. A madridi sprintbefutón a holland Fabio Jakobsen bizonyult leggyorsabbnak az ír Sam Bennett és a lengyel Szymon Sajnok előtt. Jakobsen a 4. etap után másodszor ünnepelhetett szakaszsikert.

2. Alejandro Valverde (spanyol, Movistar) 2:16 perc hátrány
3. Tadej Pogacar (szlovén, UAE Emirates) 2:38 p h.
4. Nairo Quintana (kolumbiai, Movistar) 3:29 p h.
5. Miguel Ángel López (kolumbiai, Asztana) 4:31 p h.

Roglic az első szlovén, aki a nagy háromhetes körversenyek (Giro, Tour, Vuelta) valamelyikét megnyerte.