MotoGP: az utolsó portugál párharc Stoner és Lorenzo közt

A spanyol versenyt követően pihenés nélkül Portugáliában csap össze a MotoGP mezőnye a hétvégén. A királykategóriában nagy meglepetésre nem számíthatunk, a kérdés csak az, hogy Stoner vagy Lorenzo nyer majd.

A címvédő Stoner győzelmével zárult le múlt hétvégén a Spanyol Nagydíj Jerezben, ahonnan egyből átutazott a világ legnépszerűbb motoros világbajnoki sorozatának mezőnye a portugáliai Estorilba. Péntektől ugyanis itt kezdik meg az évad harmadik versenyhétvégéjét a MotoGP pilótái, akik vélhetően – hosszabb, rövidebb időre – elbúcsúznak ettől a portugál pályától, mely 1986 és 1996 közt a Forma-1-es Portugál Nagydíjnak adott otthont. A MotoGP kereskedelmi jogait birtokló cég ugyanis jövőre több új helyszínt is betervezett a versenynaptárba, ám így az indiai, a texasi vagy az argentin viadal kiszorít egy-két jelenlegi menetrendszerinti futamot. Így a tervek szerint az estorili nagydíjat is. Ez a verseny már 2000 óta része a MotoGP-nek, melynek mezőnye kihagyás nélkül minden évben összecsapott ezen az aszfaltcsíkon. A pilóták szerint közepesen technikás az estorili pálya, melyen a sebesség is fontos, köszönhetően a majd egy kilométeres célegyenesnek, ám emellett több gyors kanyar, valamint két igazán lassú – a kilences és tizes – forduló illetve az azt követő kemény sikán nehezíti a pilóták dolgát.

A majd 4,2 kilométer hosszú pályán a csúcs géposztályban tavaly a hondás Dani Pedrosa győzött, megelőzve honfitársát a yamahás Jorge Lorenzot illetve a másik Honda versenyzőt, a későbbi világbajnok Casey Stonert. Túl nagy jós tehetségnek nem kell lennünk ahhoz, hogy idén is hármunk közül fogadjuk valamelyikre, mint a leendő estorili győztes, ám ha biztosabbra akarunk menni, akkor talán érdemes leszűkíteni az esélyesek trióját két főre. A portugál versenyen vélhetően ugyanis a katari győztes Lorenzo és a jerezi nyertes Stoner küzd majd meg az első helyért. Jelenleg egyébként a spanyol pilóta vezeti a tabellát 45 ponttal köszönhetően egy első és egy második helyének, míg a címvédő egy győzelemmel és egy harmadik pozícióval mindössze négy pont hátrányban követi legnagyobb riválisát. A jelenlegi bronzos vb-hely pedig egyelőre a 36 egységet gyűjtő Pedrosa-é. Hármasuk csatájába még talán Ben Spies szólhatna bele, ám az amerikainak eddig valahogy nem megy igazán. Szemben viszont a Carl Crutchlownak, aki a Tech3 Yamahával parádézik, talán éppen a két ducatis helyén. Valentino Rossi és Nicky Hayden viszont idén legfeljebb a hatodik, de inkább a kilencedik és tizedik helyért küzdhet, és vélhetően ez vár rájuk a portugál versenyen is, bár mindketten szabadkoztak, hogy egyre jobb lesz versenygépük.

A középkategória versenyzői közül Marc Marquez új legfőbb riválist kapott, eddig ugyanis úgy tűnik, hogy a leginkább Pol Espargaro szorongatja majd meg a favoritot. A legkisebb géposztályban pedig az utánpótlás két rendkívül fiatal képviselője, a tizenhét éves Maverick Vinales és a tizenhat éves Romano Fenati Portugáliában is folytatja majd kiélezett csatáját.