Úszó-Eb: fantasztikusan nyitottak a magyarok

Hosszú Katinka két számban is remekelt, Bernek Péter is kiváló teljesítményt nyújtott.

Mindegyik címvédőként rajthoz álló magyar úszó bejutott az esti elődöntőkbe vagy döntőkbe szerdán a koppenhágai rövidpályás Európa-bajnokság nyitónapjának előfutamaiból. Közülük Hosszú Katinka és Bernek Péter az esti programban már éremért úszhat.

A kontinensviadal a férfi 100 méter pillangó küzdelmeivel kezdődött, a négy magyar közül csak a címvédő Cseh László került az elődöntőbe: a 32 éves klasszis 50.80 másodperces idővel nyerte futamát, ami összesítésben az ötödik helyre volt jó. Tekauer Márk a 23. (51.79), Dudás Dániel (52.74) a 40., Kenderesi Tamás (53.05) pedig a 46. helyen zárt.

Női 50 méter mellen Sebestyén Dalma egyéni legjobbját (31.10) alaposan megjavítva, 30.73-as idővel nyerte futamát, ezzel a 15. helyen kvalifikálta magát az elődöntőbe. Gyurinovics Fanni 32.04 másodperccel a 45. lett.

Férfi 50 méter mellen nem jutott a 16 közé egyetlen magyar sem: Horváth Dávid (27.26) a 33., Szőllősi Martin a (27.37) a 38., Dudás Dániel (28.52) pedig az 52. lett.

Ezt követően 400 méter vegyesen Hosszú Katinka címvédőhöz méltó magabiztossággal jutott a fináléba, 4:27.45 perces ideje több mint öt másodperccel jobb, mint a másodiké. A háromszoros olimpiai bajnoknak honfitársa is lesz a döntőben, miután Kapás Boglárka a hetedik idővel (4:39.35) lépett tovább.

Szintén címvédőként ugrott a koppenhágai mobilmedencébe Bernek Péter, s könnyed úszással, 3:39.86 perces idővel az első helyen jutott a döntőbe. Ebben a számban még két magyar volt érdekelt, Holló Balázs (3:45.52) a 21., Kalmár Ákos (3:49.98) a 30. helyen végzett.

Hosszú Katinka némi pihenőt követően 100 méter háton is favoritként állt rajthoz: a szám egyeduralkodója itt sem hagyott nyitott kérdéseket, s megnyugtató előnnyel, 56.78 másodperces idővel került az elődöntőbe. Burián Kata (59.84) a 24.-ként zárt.

Férfi 200 méter háton rögtön a fináléba kerülés volt a tét: ez a három magyar közül Földházi Dávidnak sikerült, aki 1:52.10-es idővel hetedikként jutott tovább, Telegdy Ádámnak pont kicsúszott a döntőből (1:52.24), így kilencedik, míg Barta Márton (2:02.61) a 34. lett.

A Lobanovszkij Maxim, Kozma Dominik, Gyárfás Bence, Takács Krisztián összeállítása 4x50 méteres gyorsváltó 1:26.04 perces országos csúccsal negyedikként került a fináléba.

A délelőtti program a női 800 méter gyors előcsatározásaival zárult, Kapás Boglárka 8:28.70 perccel a hatodik idővel jutott döntőbe, míg az Európa-bajnokság legfiatalabb versenyzője, a mindössze 14 éves Nagy Réka 8:50.09-cel a 17. lett.