Női röplabda Európa Liga: Ezüstérmes magyar reakciók a hősöktől

A magyar női röplabda-válogatott 3-0-ra kikapott Bulgária csapatától, így ezüstérmet szerzett az arany Európa Liga budapesti négyes döntőjében.

A 2015-ben Európa Liga-győztes magyarok a Papp László Sportarénában rendezett összecsapáson csak a második szettben tudtak egyenrangú riválisai lenni a jóval tapasztaltabb vendégeknek, így összességében sima vereséget szenvedtek. A bolgárok két ezüst- és három bronzérem után történetük során először nyerték meg a sorozatot, a magyarok másodszor állhattak dobogóra.

Eredmény, döntő:
Bulgária-Magyarország 3-0 (12, 25, 14)
a legjobb magyar pontszerzők: Szedmák 12, Szakmáry 8

a 3. helyért:
Csehország-Finnország 3-1 (17, 26, -25, 20)

A magyar csapat tizenöt fős keretéből ezúttal is Bagyinka Fanni maradt ki. A kezdőcsapat sem változott a csütörtöki, csehek elleni elődöntőhöz képest.

A mérkőzés első három pontját a bolgár csapat szerezte, a házigazdák Sándor Renáta révén iratkoztak fel az eredményjelzőre. A vendégek jó nyitásaikkal és remek sáncmunkájukkal hamar jelentős előnyt alakítottak ki (7-2), majd a magyarok belga szövetségi kapitánya, Jan De Brandt időkérései ellenére is növelni tudták azt (13-3). De Brandt cserékkel próbált frissíteni együttesén, de a bolgárok alig húsz perc játékot követően könnyedén kerültek előnybe.

A második szettet sokkal összeszedettebben kezdte a házigazda, a mindössze 16 éves, Békéscsabán játszó Szedmák Réka pontjainak köszönhetően 8-5-re vezetett. Később az előző nap legeredményesebbje, Szakmáry Gréta is elkezdte a pontgyártást, így a magyar válogatott tartotta a lépést riválisával. A hajrá egálról indult (20-20), a kiélezett végjátékban mindkét csapat sokat rontott, végül - két hazai játszmalabdát hárítva - ezt a játékrészt is a bolgárok nyerték egy rossz magyar érintést követően.

A harmadik felvonásra a vádliját fájlaló Molcsányi Ritát Lékó Lilla váltotta liberó poszton, s úgy tűnt, a hazai játékosok fejében benne maradt az előző szett végjátéka, mert a bolgárok sokkal precízebbek voltak (7-1). A folytatásban sem sikerült újítani a hazaiaknak, bár De Brandt minden bevethető játékosát pályára küldte (14-5). A szett utolsó harmadában is a bolgárok irányítottak, akik ilyen arányban is megérdemelten nyerték meg a találkozót, és hódították el a trófeát.

A magyarok ezüstérmükkel jogot szereztek arra, hogy jövő szerdától vasárnapig Peruban - a házigazdák mellett a most győztes Bulgária, valamint Ausztrália, Puerto Rico és Kolumbia társaságában - részt vegyenek a Nemzetek Ligája interkontinentális selejtezőjén. Az ottani hatcsapatos torna győztese Argentínával játszhat a sorozatba kerülésért. A magyar válogatott a tervek szerint hétfőn repül el Dél-Amerikába, ahol Peruval és Kolumbiával került azonos csoportba.

A mostani négyes döntő a jövő évi török, lengyel, szlovák, magyar közös rendezésű Európa-bajnokság tesztversenye is volt.