Szerkesztő: Gyurkó Szabolcs
2012. 10. 16. 10:45

Keddi ellenfelünk óriási fejlődésen ment keresztül az utóbbi húsz évben, a török válogatott legjobb eredménye a 2002-es világbajnokságon megszerzett bronzérem volt.

A török labdarúgó-válogatott (törökül: Türkiye Millî Futbol Takımı) Törökország nemzeti labdarúgó-válogatottja, melyet a Török Labdarúgó-szövetség (törökül: Türkiye Futbol Federasyonu) irányít. A jelenlegi szövetségi kapitány Abdullah Avci.

Törökország eddig három alkalommal jutott ki a világbajnokságra (1950, 1954, 2002) viszont 1950-ben visszaléptek. Az Európa-bajnokságokon szintén három alkalommal vett részt. (1996, 2000, 2008). Legjobb eredményei:a három legrangosabb FIFA által szervezett labdarúgó tornán megszerezte a harmadik helyet, ezek pedig a következők voltak: 2002-es labdarúgó-világbajnokság, 2003-as konföderációs kupa, 2008-as labdarúgó-Európa-bajnokság.

A török labdarúgó-válogatott első mérkőzésén 1923-ban 2–2-es döntetlent játszotta Románia ellen. Az 1950-es labdarúgó-világbajnokságra Szíria 7–0-ás legyőzése után kijutottak ugyan, de visszaléptek pénzügyi gondok miatt. Az 1954-es világbajnokságra pót-selejtezőt vívtak Spanyolországgal. Az első találkozót 4–1-re elveszítették, a másodikat 1–0-ra megnyerték, így egy harmadik összecsapás következett, ami 2–2-vel végződött. Végül pénzfeldobás döntött a továbbjutó sorsáról és ez a törököknek kedvezett. A világbajnokságon Az NSZK-tól 4–1-re kikaptak, majd 7–0-ra legyőzték Dél-Koreát. A továbbjutás szempontjából egy pót mérkőzést iktattak be a programba a szervezők, amit az NSZK-val játszottak és 7–2 arányban alulmaradtak.

A török csapat első válogatott mérkőzése előtt, 1923-ban

Az 1960-as évek kopár időszaknak tekinthető a török válogatott történetében. A 70-es években két alkalommal is közel álltak, ahhoz, hogy az Európa-bajnokságra kijussanak. Egészen az 1990-es világbajnokság selejtezőig –amikor fordulópont következett be a török labdarúgásban– nem tudtak különösebb eredményt felmutatni. A nagy változás első jelei az 1996-os Európa-bajnokságra való kijutásban kezdtek megmutatkozni. A selejtezőkben Svájcot és Svédországot is egyaránt 2–1-re győzték le. A tornán, bár elveszítették mindhárom csoportmérkőzésüket, mégse tértek haza üres kézzel. A fair-play díjat a csapatkapitány Alpay Özalan vehette át. A következő 2000-es kontinensviadalra is sikeresen jutott ki Törökország, miután pót selejtezőn idegenben szerzett góllal jutottak tovább Írországon. A csoportkörben első mérkőzésükön 2–1-es vereséget szenvedtek az olaszok ellen, majd 0–0-ás döntetlent játszottak Svédországgal. Az utolsó csoportmeccsükön aztán 2–0-ra legyőzték a házigazda Belgiumot és továbbjutottak a negyeddöntőbe, ahol Portugália ellen szenvedtek 2–0-ás vereséget.

Türkiye Futbol Federasyonu
Szövetségi kapitány: Abdullah Avci
Legtöbb válogatottság: Rüştü Reçber (119)

Lengyelország-Törökország 8-0

Világbajnokságon elért eddigi legjobb helyezésük egy bronzérem volt 2002-ben. A selejtezőket a második helyen zárva pót selejtezőben Ausztriát legyőzve jutottak tovább. A két mérkőzés után összesítésben 6–0-val jutottak tovább a törökök. A világbajnokságon Brazília ellen 2–1-es vereséggel nyitottak. Ezt a Costa Rica elleni 1–1 követte, majd Kínát 3–0-ra megverték. Törökország ezután az egyik házigazdával mégpedig Japánnal nézett farkasszemet a legjobb 16 között. A mérkőzés 1–0-ás török sikerrel zárult. A negyeddöntőben Szenegált győzték le szintén 1–0-ra aranygóllal. Az elődöntőben ismét találkoztak a brazilokkal és ezúttal is 1–0 lett a végeredmény, azonban a szerencse most nem a törökök oldalán állt. A harmadik helyért rendezett találkozón Törökország 3–2-re legyőzte Dél-Koreát. Hakan Sükür 10,8 másodperc alatt szerezte a találkozó első gólját. Ez eddig a világbajnokságok történetének leggyorsabb találata. Az eredménynek köszönhetően, amikor a válogatott gépe leszállt Isztambulban több ezer fős zászlós tömeg fogadta őket és egy fergeteges utcabál vette kezdetét a Taksim téren.

A 2004-es Európa és 2006-os világbajnokságra nem kvalifikálták magukat a törökök, harmadik legnagyobb sikerüket viszont a 2008-as Európa-bajnokságon érték el. A csoportok sorsolásánál az A-csoportba kaptak besorolást Csehország, Portugália és a rendező Svájc társaságában. Portugáliától 2–0-ás vereséggel kezdtek, majd 2–1-re és 3–2-re hozták a meccset Svájc illetve Csehország ellen, ami azért dicséretes, mert mindkét mérkőzésen hátrányból fordítottak.

A negyeddöntőben folytatódott a török csoda. A török-horvát mérkőzés 0–0-val ért véget a rendes játékidő után, majd a hosszabbításban Horvátország megszerezte a vezetést. A horvátok, ekkor már menyben érezték magukat, de kicsivel a vége előtt Semih Şentürk egalizált. Mindez sokkolta a horvátokat és következtek a tizenegyesrúgások, amit nagy lélektani előnyben lévő törökök 3–1 arányban megnyertek. Az elődöntőt 3–2-re el bukták Németországgal szemben. Harmadik helyért nem rendeztek mérkőzést, így az oroszokkal egyetemben a harmadik helyen végeztek a törökök.

A keddi Magyarország-Törökország mérkőzés lesz a 12. összecsapás a két válogatott között, és hat magyar győzelem és egy döntetlen mellett négyszer tudtak nyerni a törökök, igaz, az utolsó három találkozón kivétel nélkül mai vendégeink győztek. A legnagyobb különbségű magyar győzelem 1984-ben született, ráadásul idegenben, a Mezey-féle csapat egy laza hatost gurított Isztambulban, a mérkőzésen Esterházy Márton és Mészáros Ferenc is duplázott. A legkellemetlenebb török győzelem a 2007 szeptemberi Eb-selejtezőn született, a szemérmetlenül elcsalt mérkőzésen Gerát kiállították, miután nem adták meg a buktatásáért járó büntetőt, ugye senkit nem kell emlékeztetni a skót gyógyegér, Stuart Dougal nevére...