Lewandowskit eltüntették, Milik mentette meg a lengyeleket

Története első Európa-bajnoki győzelmét könyvelhette el az újonc Észak-Írország ellen a lengyel válogatott, de az északírek a vereség ellenére nem szégyenkezhetnek.

Az észak-írek abszolút újoncként szerepelnek a 2016-os Európa-bajnokságon, ráadásul a történelem során először fordult elő olyan, amit selejtezőbeli csoportellenfelünk véghezvitt.

A brit csapatot az ötödik kalapból sorolták be a selejtezőkbe, innen pedig csoportgyőztesként, egyenes ágon kvalifikáltak a tornára, miközben a lengyelek első Európa-bajnoki győzelmükre készültek.

A mérkőzést a lengyelek kezdték aktívabban, minden labdával a csapat sztárját, Robert Lewandowskit keresték, de persze az észak-írek pontosan tudták, kire kell legjobban figyelniük.

A mérkőzés finoman szólva is kissé unalmasan indult. A lengyelek próbálkoztak, de íveléseik, beadásaik nem sok veszélyt hordoztak magukban.

Az első kaput eltaláló lövésre a 29. percig kellett várni. Ekkor Arkadiusz Milik lövését védte Michael McGovern. Két perccel később majdnem megszerezte a vezetést a lengyel csapat, megint az Ajax támadója kísérletezett, de Lukasz Piszczek beadása után hiába játszotta magát tisztára Milik, kapu fölé lőtt.

Arkadiusz Milik

A félidőt Bartosz Kapustka lövése zárta, de McGovern bravúrral védeni tudott.

Félidőben változtatott az északír kapitány, de hat perccel később a lengyelek örülhettek, ugyanis Jakub Blaszczykowski begurítása után Milik egy higgadt lövéssel megszerezte a vezetést.

A játék képe nem sokat változott a gól után, maradtak fölényben a lengyelek, szépen járatták a labdát és próbálták feltörni az ellenfél masszív védelmét.

A 72. percben láthattuk az első igazi északír helyzetet, ekkor a csereként beállt Conor Washington elől kellett mentenie kivetődve Wojciech Szczesnynek.

A folytatásban Kyle Lafferty dekázgatott háttal a kapunak, majd 18-ról ollózott, de nem talált kaput

A hosszabbítás perceiben aztán Sczeszny tarolta le Piszczeket, ami után mindketten ápolásra szorultak.

Érdekesség, hogy a torna egyik legnagyobb sztárja, a Bayern München támadója, Robert Lewandowski egyszer sem találta el a kaput.

Lengyelország–Észak-Írország 1–0 (0–0), Nizza, Allianz Riviera, v.: Ovidiu Hategan (román)

Lengyelország: Szczesny – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blaszczykowski (Grosicki 79.), Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec 78.), Kapustka (Peszko 88.) – Milik – Lewandowski Szövetségi kapitány: Adam Nawalka

Észak-Írország: McGovern – McLaughlin, Cathcart, J Evans, McAuley – McNair (Dallas 46.), Norwood, S Davis, Baird (Ward 76.), Ferguson (Washington 66.)  – Lafferty Szövetségi kapitány: Michael O'Neill

Gólszerző: Milik (51.)

Sárga lap: Kapustka (65.), Piszczek (89.) ill. Cathcart (69.)