Bemutatkozott a magyar futball megújítója

A már meglévő alapokra építve fejlesztené a magyar labdarúgóedzők oktatását Jörg Daniel, az edzőképzés decemberben kinevezett igazgatója.


 

 
 
„Szeretném az itt már korábban letett alapokra építeni a munkámat. Nem a meglévőt lerombolva, hanem azt tiszteletben tartva és felhasználva vezetni be az újításokat" - hangsúlyozta a Német Labdarúgó Szövetségtől érkezett 65 esztendős szakember a magyar szövetség (MLSZ) keddi sajtóeseményén.
 
„Remélem, hogy a magyar edzőknél is nyitott fülekre fogunk találni, hiszen érdemes mindig megkérdőjelezni, újra átgondolni, amit csinálunk, ettől kaphatunk új lendületet. Ha valaki minőséget szeretne nyújtani, nyitottnak kell lennie." - fogalmazott.
 
„Az első lépésünk a pro licenc bevezetése lesz, ez fontos feltétele annak, hogy jó szakemberek kerüljenek ki a képzésből. Németországban már bevált ez a rendszer" - szögezte le Jörg Daniel, aki 1999 és 2004 között az U15-ös és az U17-es korosztály képzéséért volt felelős, emellett a német válogatott kapusedzőjeként tevékenykedett, 2004 óta pedig a német szövetség tehetségkutató és -gondozó programjának vezetőjeként, illetve a kapusedző-képzés felelőseként dolgozott.
 
 
 
Sisa Tibor, Jörg Daniel és Bernd Storck
 
 
„A magyar futball vonzó, attraktív képet mutatott az elmúlt időszakban a felnőtt válogatott jó szereplése miatt. Ám a sikerhez fontos az utánpótlásban dolgozó edzők minőségi képzése is." - tette hozzá. Mint mondta, szerinte az is lényeges, hogy a válogatottnál alkalmazott és bevált módszereket a klubok is észrevegyék, bevonják a saját rendszerükbe.
    
„Fontos, hogy elfogadják-e a magyar szakemberek a kialakított képzést. Rendkívül lényeges, hogy az országnak körvonalazódjon a futballfilozófiája. Lehet, hogy az első lépések eredményei már néhány éven belül látszódni fognak, mindazonáltal nem valószínű, hogy azonnal hatalmas sikerek jönnek. Hosszú távon viszont jelentős hatást érhetünk el. - mondta Jörg Daniel. - Nem gondolom, hogy az NB I néhány éven belül Európa topligái közé kerülhet, de kiemelkedő képzési hely lehet, ahol tehetséges, jól képzett fiatalokat nevelnek."
    
Kitért arra, hogy szerinte nem rossz, ha egy edzőnek van profi játékosmúltja, és be tudja vetni az ott megszerzett tapasztalatokat. De mint mondta, az sem jelent biztos sikert, ha profi volt valaki.
 
 

 
 
Jörg Daniel úgy véli, Magyarország a mérete és a játékosok száma miatt nem szállhat versenybe Spanyolországgal, Németországgal vagy Franciaországgal, ám a fiatalok minőségi képzését itt is meg lehet valósítani.
 
„Eljön egy kor, amikor az ember szeretne letenni valamit az asztalra. Bízom benne, hogy amit most csinálni fogunk, arra 20-30 év múlva azt mondják majd: ez jó ötlet volt!" - hangsúlyozta Sisa Tibor igazgató-helyettes, aki a hétévesektől a felnőttekig mindenféle korosztálynál dolgozott, s bízik benne, hogy a tapasztalatait be tudja emelni az edzőknek átadandó ismeretanyagba.
 
Bernd Storck az MLSZ szakmai igazgatójaként elmondta, "prominens támogatást" kapott a német szövetségtől.
„Új gondolatokat, kisebbfajta forradalmat szeretnénk bevezetni a magyar futballban és edzőképzésben" - szögezte le. Hozzátette: az erőnléti felkészítés kapcsán szeretné, ha a Németországban már bevált és természetesnek számító módszereket Magyarországon is bevezetnék.
 

Videók