Szerkesztő: Márványi Péter | mti
2015. 06. 15. 07:33

Stefan Svitek szövetségi kapitány együttese - amely előzőleg a svédektől és a litvánoktól szenvedett vereséget - vasárnap a címvédő spanyolokkal szemben maradt alul.

A hazai válogatott harmadik ellenfele, a címvédő spanyol csapat igen kemény ellenfélnek ígérkezett, és bevallottan Magyarországra is az aranyéremért érkezett. A két évvel ezelőtti fináléban az ibériaiak a rendező franciákat győzték le, pontosan húsz évvel első Eb-diadaluk után, és 2001-2009 között ötször állhattak dobogóra. Tavaly világbajnoki döntőbe jutottak, ahol az egyeduralkodó amerikai válogatottól kaptak ki. Kulcsjátékosuk, Alba Torrens tavaly az év európai kosarasa lett, és még úgy is az idei kontinenstorna egyik favoritjai, hogy az előző Eb legjobbjává választott Sancho Lyttle amerikai klubszerződése miatt ezúttal nem áll Lucas Mondelo kapitány rendelkezésére.

Stefan Svitek szövetségi kapitány együttese hamar 0-6-os, majd 2-11-es hátrányba került. Torrens a nyitónegyedben kilenc pontot dobott, és a spanyolok kétszer hatékonyabbak voltak a mezőnyből. A folytatásban 14 pontra meglépett az ellenfél, majd Vajda Anna "szokásos" triplája - a győri játékos eddig minden meccsen szerzett hármast - hozta tízen belülre a házigazdákat. Az Eb magyar felfedezettje és legmagasabb játékosa, Határ Bernadett - aki az előző meccsen újoncként 10 pontig jutott - ezúttal is jól dolgozott a palánkok alatt a maga 208 centijével, és a nagyszünetben hat pontjával a csapat legeredményesebbje volt. A félidőben 34-26-ra vezettek a spanyolok.

Térfélcsere után hét pontra feljött a magyar csapat (29-36), amikor Fegyverneky Zsófia, aki három és fél hónapja szült, duplát dobott, aztán Honti Kata szorgalmának köszönhetően háromra csökkent a hátrány. A harmadik negyed végén 41-44-et mutatott az eredményjelző, a közönség pedig érezte, hogy felvillan a remény, és hangorkánnal buzdította a kedvenceket. A csoda azonban elmaradt, 2 hazai pontra 12 érkezett, ezzel a spanyol együttes egyértelművé tette, hogy ezen a meccsen akarja bebiztosítani a továbbjutását. Az összeroppanó magyarok innentől már nem tudtak komoly ellenállást kifejteni, így eldőlt, hogy nem végeznek a D csoport első három helyén, tehát nem jutnak tovább a győri középdöntőbe, azaz a 14-20. helyen fejezik be az Eb-t.

A magyar együttes Európa-bajnokságokon legutóbb 2003-ban, Görögországban nyert mérkőzést, azóta ugyanis csak 2009-ben jutott ki Eb-re, akkor pedig három vereséggel búcsúzott Lettországban. A válogatott hétfőn 19 órakor a szlovákokkal csap össze, már tét nélküli mérkőzésen.

"A feljavuló védekezésünk révén visszajöttünk a meccsbe, és nem hagytunk könnyű kosarakat az ellenfélnek - kezdte értékelését Stefan Svitek szövetségi kapitány. - Csakhogy az összes meccsünkön elrontottunk egy negyedet, ma az utolsó volt az. A spanyolok 69 pontja önmagában nem sok, de sajnos 23-mal több lepattanót szedtek nálunk. Az utolsó mérkőzésünknek már nincs tétje, de a lányokat nem kell motiválni, hiszen ez egy hazai Eb, és az utolsó dudaszóig küzdeni fognak."

"Az öltözőben beszéltünk róla, hogy nem engedünk könnyű kosarakat, gyors letámadásokat a spanyoloknak. Amikor így tettünk, akkor nem játszottunk alárendelt szerepet - vélekedett Fegyverneky Zsófia, majd hozzátette: Az is egyértelmű, hogy 46 ponttal nem lehet meccset nyerni."