Férfi kézilabda-vb: elképesztő dráma, döntőben a norvég csapat

A szabadkártyával a franciaországi világbajnokságon résztvevő norvég csapat fantasztikus játékkal, drámai hajrával jutott be a fináléba.

A keddi negyeddöntőben a magyarokat búcsúztató norvégok a kilencedik perc elején szerezték első góljukat, ezt kihasználva a határozottabban kézilabdázó horvátok háromgólos előnyt alakítottak ki (4-1). Ezután a skandinávok öt perc alatt hatszor voltak eredményesek, fordítottak (6-7), és mivel egyre gyorsabban és pontosabban játszottak, a 26. percben már ők vezettek három találattal (8-11).

A második felvonásban még a korábbinál is szorosabban alakult az állás, a keményebben védekező horvátok a 19. perc (8-7) után ismét megszerezték a vezetést (16-15), és amikor emberhátrányból is betaláltak, öt perccel a rendes játékidő vége előtt újra két góllal jobban álltak (22-20). Az utolsó öt percben csak a norvégok dobtak gólt (22-22), majd az utolsó pillanatokban egy betörést követően hiába védett a norvég kapus, a játékvezetők hétméterest ítéltek, az időntúli hétméteressel eldönthette volna a továbbjutást a horvát válogatott, ám Zlatko Horvat lövését Torbjörn Bergerud kivédte, így hosszabbítás következett.

A ráadás elején létszámfölényben ismét elléptek a horvátok (24-22), a rövid szünet után azonban lefagytak a horvátok, majd megint a norvégok vezettek (24-25) és 105 másodperccel a vége előtt emberelőnybe kerültek. A skandinávok kihasználták a nagy lehetőséget, 28-25-re győztek, így szabadkártyás csapatként - a pótselejtezőt elveszítették Szlovéniával szemben - bekerültek a fináléba.

A mezőny legeredményesebb játékosaként a horvát Zlatko Horvat és a norvég Bjarte Myrhol egyaránt hat gólt szerzett, a meccs legjobbjának pedig Bergerud kapust választották.

A norvégok a legnagyobb sikerüket érték el a döntőbe kerüléssel, eddigi legjobb eredményük a tavalyi Európa-bajnoki negyedik helyezés volt, világbajnokságon pedig az 1958-as hatodik hely. A fináléban a címvédő és házigazda francia csapat lesz az ellenfelük vasárnapi, Párizsban.

Norvégia-Horvátország 28-25 (12-10, 22-22, 24-24) - hosszabbítás után