A sportolók követelnek szigorúbb büntetést a doppingolókra

A biatlonban vezető szerepet játszó országok közül többnek a versenyzői is nagyobb szigort várnak el.


A hangadó sportolók a németországi Ruhpoldingban tartott találkozójukon egyebek között szorgalmazták, hogy a tiltott szerekkel megbukottakat az eddigi 200 ezer helyett a jövőben 1 millió euróra büntessék (61,5 millió, illetve 307,7  millió forint). A különböző nemzeteket képviselő - a TASZSZ szerint 170-nél is több - biatlonos közös állásfoglalása szerint az IBU-nak általában is szigorúbban kell fellépnie a doppingolással szemben, és például az olimpiai és világbajnoki részvételt is jócskán megnehezítenék a pozitív mintákat szolgáltató sportolók és országaik esetében.
A tiltakozók dokumentuma nem nevesíti ugyan Oroszországot, de megszületése nyilván összefügg azzal, hogy a december második felében nyilvánosságra hozott McLaren-jelentés alaposan elmarasztalta az oroszokat, államilag támogatott, rendszerszintű doppingolással vádolva meg Moszkvát. Richard McLaren kanadai jogászprofesszor annak a független bizottságnak a vezetője, amelyet a 2014-es szocsi olimpián történtek kivizsgálásával bízott meg a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA), és többek között azt állapította meg, hogy Oroszországban 2011 és 2015 között harminc sportágban 643 esetben alkalmazták a pozitív teszteredmények leplezését szolgáló rendszert.
A McLaren-jelentés 31 orosz biatlonost nevezett meg, akik a vizsgált időszakban vétettek a doppingszabályok ellen. Az IBU vizsgálatot indított az érintettek ügyében, és eddig két orosz sílövőt marasztalt el, ideiglenesen eltiltva őket a versenyzéstől. Jana Romanova és Olga Viljuhina tagja volt annak a váltónak, amely a szocsi téli játékokon ezüstérmet szerzett.

Videók