Fantasztikus siker: olimpiai kvótát szerzett a magyar csapat!

Új magyar sikersportág van születőben?

Tökéletes napot zártak a magyarok a rövidpályás gyorskorcsolyázók olimpia kvalifikációs világkupa-sorozatának Szöulban rendezett negyedik, utolsó állomásán: vasárnap Liu Shaolin Sándor aranyérmes lett 1000 méteren, ezzel megnyerte a táv vk-pontversenyét, a férfi váltó kijutott a phjongcshangi játékokra, Kónya Zsófia pedig országos csúcsot döntött.

Az 500 méteren tavaly világbajnok Liu Shaolin egyszerűen legyőzhetetlen volt a zárónap egyetlen egyéni számában, azaz 1000 méteren, ugyanis a negyed- és az elődöntőből is futamgyőztesként jutott tovább, majd a fináléban is ő bizonyult a leggyorsabbnak. Sikerével pedig megnyerte a táv világkupáját a 22. születésnapját hétfőn ünneplő magyar korcsolyázó.

A pénteki selejtezőben búcsúzott másik két magyar közül Burján Csaba 27., míg Liu Shaoang 42. lett. A vk-pontversenyben a Liu fivérek zártak kvótát érő pozícióban.

A nőknél Jászapáti Petra és Kónya Zsófia is a negyeddöntőben búcsúzott 1000 méteren, de utóbbi hiába lett utolsó futamában, 1:29.185 perces idejével így is megdöntötte Bácskai Sára Luca országos csúcsát. Jászapáti 15., Kónya 17., míg a selejtezőben kiesett Keszler Andrea 35. helyen végzett. A vk-rangsorban Jászapáti és Keszler zárt olimpiai indulást érő pozícióban.

A magyarok szempontjából a legnagyobb kérdés mégis egy olyan futamhoz fűződött, amelyben nem is voltak érdekeltek, jelesül a férfi váltók öt csapatot felvonultató fináléjához. Az elődöntőben vitatható körülmények között kizárt vb-bronzérmes férfi staféta ugyanis akkor őrizhette meg nyolcadik, kvótát érő helyét a vk-rangsorban, ha a kazah csapat lemarad a dobogóról. A döntőben végül a kazahok az utolsó, ötödik helyen értek célba, így - mivel a női staféta már korábban biztosította helyét a phjongcshangi játékokra - a magyarok a sportág történetében először a maximális tíz fővel utazhatnak a játékokra.

"Sokáig nem is néztem a döntőt, mert nem bíztam a fair versenyzésben, mivel mi sokkal veszélyesebbek vagyunk a riválisokra, mint a kazahok. Csak a futam végére mentem vissza a csarnokba. A vége után gratuláltam az ellenfeleknek, hogy mindenki sportszerűen versenyzett" - értékelt Bánhidi Ákos csapatmenedzser.

A vb-ezüstérmes női staféta a B döntőben a kanadai négyes mögött, de a japán és az olasz kvartettet megelőzve második lett, így ezúttal hatodikként zárt.

A négy állomásból álló vk végén 500 és 1000 méteren 32-en, míg 1500-on 36-an jutottak olimpiai kvótához a jövő februári, phjongcshangi játékokra, de egy nemzetből legfeljebb három versenyző kvalifikálhatta magát számonként, továbbá nemenként a legjobb nyolc staféta szerzett indulási jogot.

Az előzetes számítások szerint a férfiaknál 500 és 1500 méteren három, 1000 méteren két magyar indulhat Phjongcshangban, míg a nőknél minden távon két kvótát sikerült szerezni. A váltók pedig egyaránt nyolcadikként biztosították helyüket a játékokra. A nemzetközi szövetség valószínűleg december elején hozza nyilvánosságra a kvótások névsorát.

Az indulási jogokon túl a magyarok összesen hét érmet nyertek, s mind a négy állomáson volt dobogós helyezésük a Liu fivérek révén. Liu Shaolin ötször, öccse, Liu Shaoang kétszer állt dobogóra, előbbi két aranyat és három ezüstöt, míg utóbbi két bronzot gyűjtött.

Gyász: nagyot bukott és meghalt a motoros - videó " AUTÓ-MOTOR › Friss hírek

Daniel Hegarty életét vesztette a Makaói GP-n. A 31 éves brit versenyző hatalmasat bukott, az orvosok nem tudtak neki segíteni, a kórházba szállítás közben meghalt - írja a Nemzeti Sport. Makaóban legutóbb 2012-ben hunyt el motoros, ekkor Luis Carreira szenvedett halálos balesetet. A WTCC mezőnye Makaóban gyűjthetett értékes pontokat a hétvégén.