Rosbergé a mexikói szépségtapasz

Az már korábban eldőlt, hogy a mercedeses Lewis Hamiltoné a világbajnoki cím, ennek ellenére koránt sem tűnt tét nélkülinek Hamilton és Nico ROsberg csatája. Egymásnak egy centit sem engedve vívta meg presztízsharcát a két Mercedes – negyedik nekifutásra Nico Rosberg végre győzelemre váltotta pole-ját! Ferrari-katasztrófa: Sebastian Vettel és Kimi Räikkönen is összetörte autóját. Kilenc éve először nem ért célba a Scuderia!

A Mercedes pole pozícióból rajtoló versenyzője, Nico Rosberg diadalmaskodott a versenynaptárba 23 év után visszatérő Mexikói Nagydíjon, miután az egész futam sikerült maga mögött tartania az őt szorosan követő világbajnok Lewis Hamiltont. A német pilóta negyedik futamgyőzelmét aratta 2015-ben, amely egyben élete tizenkettedik sikere volt a Forma–1-ben.

A harmadik helyen ezúttal a williamses Valtteri Bottas végzett, aki a hajrában, egy biztonsági autó utáni újraindításnál előzte meg a pozíciót addig birtokló orosz Danyiil Kvjatot.

A piros lámpák kialvásánál az Ezüstnyilak alkotta első sor formációban jött el, a harmadik rajtkockából rajtoló ferraris Sebastian Vettel azonban kissé beragadt, és azonnal helyezést bukott Kvjattal szemben az első kanyarig tartó közel egy kilométeres versenyfutásban. A négyszeres világelső mellé még kis híján Daniel Ricciardo is befért a Red Bullal, ám Vettel rázárta az ajtót a korábbi csapattársára. A Ferrari-pilóta így sem tartotta meg sokáig a negyedik helyet: a koccanásban jobb hátsó defektet szenvedett, és iszkolhatott a bokszba új gumikért.

A kerékcsere után zárkózó Bottas belebotlott a motorcserék miatt csak a mezőny végéről induló, illetőleg onnan éppen felkapaszkodó másik ferrarisba, Kimi Räikkönenbe, és a két finn három futamon belül immár másodszor ütközött össze, amikor a 21. körben Räikkönen rázárta az ajtót az 5-ös kanyarban melléérő Williams-versenyzőre. A 2007-es világelső a jobb hátsó felfüggesztés törése miatt ott helyben feladta a további csatározást, honfitársa azonban tovább tudott hajtani.

A 47. körtől kezdve ismét felpörögtek az események: a mercedesesek eddigre több mint egy kiállásnyi időt szedtek össze Kvjattal szemben, így a biztonság kedvéért még egyszer kihívták a bokszba a versenyzőiket. Hamilton viszont olyannyira nem volt meggyőződve a lépés indokoltságáról, hogy néhány körig úgy nézett ki, hogy nem is teljesíti csapat kérését. Az 50. körben aztán végül füstölögve engedelmeskedett – másodpercekkel azelőtt, hogy Vettel kicsúszása miatt beküldték a biztonsági autót.

A német rá nem jellemző módon pocsék futamon van túl: az első kanyaros koccanását követően a 18. körben kipördült az S-kanyarok bejáratánál, később Pastor Maldonado előzése közben kifékezte magát a célegyenes végén, mielőtt az 52. körben a gumifalban fejezte be a nagydíjat – megint csak az S-kanyarok bejáratánál.

A biztonsági autó alatt Rosbergék kivételével szinte mindenki kihasználta az „ingyen” kerékcsere lehetőségét, Bottas pedig az újraindításnál megelőzte a kissé elalvó Kvjat Red Bullját is. A mezőny ezt követően már jobbára incidens nélkül jutott el a célvonalig – igaz, az 57. körben egy pillanatra mindkét mercedeses elhagyta a pályát, Maldonado kis híján a gumifalnak ment a stadion-szekció elején, Pérez pedig annak ellenére is a pályán tudott maradni, hogy ő sem állt ki a biztonsági autó alatt, így pedig teljesen leharcolt gumikkal látta meg a kockás zászlót a 8. helyen.

Rosberg a győzelmével visszavette az összetett pontverseny második helyét a rossz napot kifogó és „nullázó” Vetteltől – előbbinek 272 pontja van, utóbbi 251-gyel követi őt.

Az idei világbajnokság utolsó előtti versenyére két hét múlva kerül sor a brazíliai Interlagosban.

Nico Rosberg, Mercedes – 1. hely

„Fantasztikus nap volt! Nagyon jó csatát vívtam Lewisszal, aki ma tényleg remekül vezetett. Nagyon boldog vagyok, hogy sikerült nyernem. Eddig ez a legjobb dobogó ebben a szezonban, hihetetlen hely, nagyszerű itt nyerni. Elképesztő volt a közönség! Köszönöm nekik a biztatást!”

Lewis Hamilton, Mercedes – 2. hely

„Nico nagyszerű versenyt futott ma! Egyszerűen fantasztikus itt lenni Mexikóban. Hihetetlen a közönség, olyan ez (az eredményhirdetés) mintha egy futballmeccsen lennénk. A közönség tényleg nagyszerű. Ilyet eddig még nem is láttam!”

Valtteri Bottas, Williams – 3. hely

„Először is nagyon köszönöm a csapatnak, nagyon nagy munkát végeztek! Olyan, mintha megnyertük volna a futamot! Nem volt annyira egyszerű a verseny, mert Kimivel összekoccantunk. Nem kellett volna megtörténnie, egy kicsit sajnálom, hogy így alakult, de nem tudtam mit tenni.”