Kanadában is Hamilton nyert

Lewis Hamilton Kanadában is nyerni tudott, csapattársa újabb botlását kihasználva tovább faragta bajnoki hátrányát.

Sebastian Vettel a harmadik kockából már az első métereken bebújt Lewis Hamilton mellé a belső íven, s már rég a két Mercedes előtt volt, amikor a címvédő a fűre tette külső ívre szorult tehetetlen csapattársát. Nico Rosberg egészen a 10. helyig csúszott vissza, miközben legfőbb ellenfele Vettelt követte a Daniel Ricciardo elé kerülő Max Verstappen előtt.

Hamilton megmozdulása a tavalyi szuzukai és austini manővert idézte – a német kezdhetett kapaszkodni. A második körben Fernando Alonsón könnyen átjutott, a szintén Mercedes-motort használó Nico Hülkenberggel már nehezebb dolga volt. A 7. körben az utolsó sikánt is levágta igyekezetében, aztán négy körrel később nagy nehezen áthámozta magát rajta.

A 11. körben Jenson Button füstölgő McLarennel parkolt le a célegyenesben, ami miatt életbe lépett a virtuális biztonsági autós fázis.

Ahogy várható volt, az élmezőnyben a többség az ultralágy, lágy gumis, egykiállásos taktikával próbálkozott – a cserék után Vettel visszaszerezte az első helyet, 13 másodperces előnnyel Hamilton előtt. Mögöttük Verstappen, Räikkönen, Ricciardo, Bottas, Rosberg volt a sorrend. A 8. helyen a lágy gumin rajtoló Sergio Pérez még kiállás nélkül állt.

Miután a Mercedesek kellően fölmelegítették a sárga jelölésű lágy gumikat, azonnal jelezték, hiába az egy fokkal lágyabb gumi, Vettel aligha fog elhúzni tőlük. Nico Rosberg már etapja elején egy 1:16-os időt autózott, Hamilton pedig a 37. körben már 10 másodpercen belülre lopta magát az éllovashoz képest.

Kimi Räikkönennél nem egészen mentek terv szerint a dolgok. Az egyre lassuló Ferrari maga mögé gyűjtötte Ricciardo, Bottas és Rosberg hármasát. A vonat „mozdonyától” csak a 33. kör végén szabadult, amikor is a finn sort kerített második kiállására. A vörös gépre fölkerültek a kötelező lágy abroncsok. Vettel négy körrel később érkezett, amikor Hamilton már 0,8-del gyorsabb időre volt képest.

A brit mögé érkezett, s kihasználva abroncsai frissességét fokozatosan faragott hátrányából.

A Red Bullok újabb kiállásával Valtteri Bottas a harmadik helyre lopakodott előre, nyomában a vele nemigen bíró Nico Rosberggel. A német versenye már az első kanyarban rossz vágányra tévedt, és hiába az időnként jó tempója, sorra jöttek az újabb csapások. A 46. körben segítséget kért csapatától, miután a kormányán hibajelzéseket látott. Az 52. körben aztán már csapata szólt neki, hajtson a boxba új lágy gumiért, mivel lassú defektet észleltek jobb elsőjén.

A kiállás után a 7. helyre tért vissza, de friss gumijának köszönhetően támadó üzemmódba kapcsolhatott. Az 55. körben Daniel Ricciardót előzte meg, az 58. körben Kimi Räikkönent, majd legjobb köröket autózva egy-másfél másodperces lépésekkel lopta a távolságot az ultralágyon lévő Max Verstappennel szemben. A 64. körben támadta először a hollandot, ám az kőkeményen zárta az íveket az első kanyarnál, majd egy körrel később az első DRS-zóna végén, az utolsó sikánnál is. A bajnoki éllovasnak ez lendületét is szegte – az eleinte még nagy tempókülönbség után egy kőkemény csatába bonyolódott, mely odáig vezetett, hogy a verseny utolsó körében az utolsó sikánban előzési kísérlete végén megpördült. Meg kellett elégednie az 5. hellyel.

A hajrában Sebastian Vettel igencsak sietett. Kiállása után tudhatta, frissebb gumiját kihasználva, a pályán kell megelőznie Lewis Hamiltont, ha nyerni akar. Hosszú ideig 3-4 tizedekkel faragta hátrányát, az 57. körben már 4,9 másodpercre volt a brittől, ám ekkor elfékezte magát az utolsó sikánban.

A győzelem már nem is forgott veszélyben – Monaco után újra őt intették le elsőként, ötödik kanadai sikerével pedig további 15 pontot faragott Nico Rosberggel szembeni ponthátrányából.

A harmadik helyen a tavalyi montreali dobogós, Valtteri Bottas ért célba. Hiába tehát Felipe Massa korai motorhiba miatti kiesése, a Williams így is ünnepelhetett – első 2016-os dobogóját.

A következő futamot, az Európa Nagydíjat a jövő hétvégén Azerbajdzsánban rendezik meg.